MENÜ

Yandex Traffic Blogger

Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Mindshare Plasenta

Pazarlama hedefi: GSM kullanıcıları, operatörüne karar verirken sadece tarife, network gücü ve fiyat dengelerine değil ek faydalara ve kendi yaşamına dokunan özel offerlara da dikkat etmekteydi. 
Bu nedenle kullanıcıları sosyo-ekonomik profillerine göre segmente ederek her kullanıcı profiline özel teklif sunulmaktaydı. Bu sayede, oluşturulan loyalty programı ile rakip operatör kullanıcılarının da ilgisini çekerek, İstanbul’da son 5 yıldır lider olunan tavsiye skorlarını arttırmayı hedeflenmekteydi.

Kampanyanın amacı: Konser, restoran, havaalanı gibi loyalty programı dahilindeki lokasyonlarda Vodafone’lulara özel teklifleri gerçek zaman ve lokasyonda iletilmesi istendi. Bu strateji doğrultusunda, kullanıcıların ilgili lokasyondaki mobil aktivitelerine entegre olması isteniliyordu.

Hedef kitle: Hedef kitlesi genel olarak Vodafone ve rakip operatör kullanıcıları. Proje spesifik hedef kitle; lokasyon ve zamanlama ile paralel olarak, loyalty offerları ile ilgilenebilecek, bilgi almak, kafa dağıtmak ve eğlenmek için sosyal medya platformlarını kullanan İstanbullular.

Yaratıcı strateji: Lokasyon bazlı teklifler sunabilecek Foursquare, Swarm gibi uygulamalar zaten kullanmaktaydı ancak daha önce hiç yapılmamış yenilikçi bir çözüm arayışında olundu. Kullanıcıların özellikle lokasyona ilişkin sohbet ettiği ve etkileşim içerisine girdiği bir platform ararken Yandex trafik ekranındaki reklama kapalı olan bu alanda kullanıcıların, gerek trafik ile ilgili gerekse sıkılma anlarında sohbet amaçlı mesajlar bıraktığı görüldü. Bu alanın potansiyelini görüp kullanıcıların trafik durumu, lokasyon ve kullanıcı modlarını değerlendirerek, herkese açık olarak yaptığı sohbetlere gerçek zamanlı mesajlar girmeye karar verildi.

Uygulama: Mecra dinamiklerini, pazarlama hedefleriyle sentezleyerek; köprü trafiğine takılan kullanıcılara “dilediğin müziği açıp trafiği unutmak için ücretsiz Spotify üyeliği” sunuldu. Dolmabahçe’de Vodafone Harbiye konserleri günlerinde konser veren sanatçıların şarkılarını tahmin etmeye yönelik, Twitter’da ödüllü yarışmaya yönlendirildi. Havaalanlarına yakın lokasyonlarda ise ücretsiz lounge ve 51 ülkede geçerli roaming teklifleri sunarak kullanıcılara doğru yer ve zamanda, Vodafone’un uygun teklifleri iletildi.

Sonuç: Ortalama 131.000 tekil ziyaretçiden gerçek zamanlı 8 farklı mesaj için 850.000 görüntülenme alındı. Reklama kapalı bir trafik uygulamasına kullanıcıları rahatsız etmeden sızarak doğru zaman ve lokasyonlarda doğru Vodafone teklifleri sunuldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=NYfEPGgyQes