MENÜ

Ya Evde Yapsan?

Kategori : Native Advertising
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Vestel Ajans(lar) : Yemek.com

Pazarlama hedefi: Vestel Ankastre ürünlerine daha fazla görünürlük sağlamak ve hedef kitlenin algısında bu ürünlere karşı pozitif seçicilik oluşturmak.

Yaratıcı strateji: Tüketicinin dikkati, son zamanların en trend konusu ekonomi ile çekilerek, geçmiş yıllara nazaran alım gücü azalan hedef kitlenin hayatına dokunmak ve yaşamlarına elle tutulur bir fayda sağlamak istendi. Bu amaçla çıkılan yolda, bütçede en fazla payı alan “yemek” konusunda tüketicinin bütçesini hafifletmek amaçlandı. Artık dışarıda yemek yeme sıklığı azalan kitleye, evde yapılacak birçok nefis tarif olduğu hatırlatıldı. Yemeksepeti verileri kullanılarak, tüketici tarafından dışarıdan en çok sipariş edilen yiyeceklerin hangileri olduğu ve bu yiyeceklerin ortalama fiyatları belirlendi. Yemek.com şefleri ve editörleri, bu yiyeceklerin evde yapılması durumunda tüketiciye maliyetlerinin ne olacağını, malzeme ölçülerine göre tek tek hesapladı. Proje sayfasına gelen kullanıcı, pek çok kategorideki tariflerin dışarıdaki ortalama fiyatlarını ve evde yapılırsa ne kadar mal olacağını kıyaslama şansı buldu. Aynı zamanda birçok lezzette, farklı maliyetler arasında bütçesine uygun olanı seçip yapma şansı yakaladı. Bu sayede tüketici aslında hep tahmin ettiği bir bilgiyi bu kez kanıtlama imkanına sahip oldu. Evde yaptığında ne kadar kar edeceğini görerek cebinde kalan parasını farklı giderler için kullanabileceğini fark etti.

Uygulama: Yemek.com web sitesinin yönlendirme yapılabilen tüm alanlarında proje sayfası konumlandırıldı. Projede yer alan tekli tariflerin banner alanlarında o tarifin dışarıdaki fiyatını ve evde yapıldığında ne kadara mal olacağını gösteren bir banner yerleştirildi. Banner’a tıklayan kullanıcı proje sayfasına yönlendirildi. Projeyi konu alan özel içerik hazırlayarak sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

Sonuç: Sadece Vestel yatırımı ile YouTube reklamları aracılığıyla 3.000.000 tekil kullanıcı Erişimi, GDN aracılığıyla 2.100.000 erişim sağlandı. Buna ek Yemek.com mecrası aracılığıyla da 5.000.000 kişi projeyi deneyimledi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://yemek.com/ya-evde-yapsan/https://www.youtube.com/watch?v=sLzk27fxxj8&feature=youtu.be