MENÜ

Vaseline Kuru Ciltler

Kategori : Tablet Pazarlaması
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Mindshare Mobilike

Pazarlama hedefi: İnsan cildinin neme ihtiyacı vardır ve bazen cildin neme ihtiyacı olduğu fark edilemez. Cilt sağlıklı gözükse cildin kuru olup olmadığı basit bir test ile anlaşılabilir. Eğer insan cildine tırnak ile çizik atıldığında gözle görülür bir iz kalıyorsa, bu cildin kurumuş olduğunu ve yeterince sağlıklı olmadığını gösterir. “Bu küçük testi her kadın yapmalı ve cildinin ihtiyacı olan  nemi Vaseline ile sağlamalı” fikri ile yola çıkarak  hedef kitleye ulaşılmak istendi.

Kampanyanın amacı: Bu hedef kitlesinde yer alan kadınlara, ciltleri sağlıklı görünse bile kuru olabileceğini, bu yüzden de ciltlerinin her zaman neme ihyacı olduğunu anlatmak istedik. Bunu hedef kitlesine anlatmanın, deneyimletmenin ve fark ettirmenin en kolay yolu da, cilde basit bir çizik atarak test ettirmekti.

Hedef kitle: Kampanya hedef kitlesi 20-34 yaş aralığında ABC1C2 SES grubunda bulunan ve cilt sağlığına önem vermeyen kadındı.

Yaratıcı strateji: Kampanya stratejisinde geleneksel basılı medya planlarına paralel olarak mobil entegrasyon kurgulandı. Mobil platformda kullanıcıların reklam  ile etkileşimini artırarak, yenilenen Vaseline vücut losyonunun bilinirliğinin arttırılması sağlandı. Mobil platformda kuru ciltlerin kolayca zarar görebileceğini anlatmak üzere, kullanıcıların mobil kullanım alışkanlıklarına özel rich media modeli tasarlandı.

Uygulama: Html5 teknolojisi ile hazırlanan Mobil Rich media çalışması farkındalığını arttırmaya çalıştığımız düşünceyi kullanıcıya çok iyi deneyimletti. Özellikle sayfa çevirme alışkanlığını, cilt üzerine çizik atma aksiyonuyla örtüştüren bu çalışma ile etkileşimin maksimum seviyelere çıkması sağlandı.

Kullanıcılar, iPad dergilerinde kuru bir cilt görseli ile karşılaştı. İlk bakışta alışılagelmiş basılı dergi reklamı gibi algılanan uygulamanın yer aldığı sayfayı kullanıcılar değiştirirken bir sürpriz ile kaşılaştılar. Kullanıcılar parmak hareketi ile sayfayı değiştirmeye çalışırken, ekranda bulunan cilt görseli üzerinde kuru ciltlerde oluşan çizilmeye benzer bir görüntü oluşmasına sebebiyet verdiler. Bu çizilme efektinden sonra iletişim metni olan “Sağlıklı görünse bile cildiniz kurumuş olabilir” cümlesi ekrana geldi. iPad ekranın sol üst köşesinde Vaseline görseli ile “Vaseline vücut losyonu ile cildinize ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırın.” metni belirdi. “Vaseline’i sürükleyerek cildin üzerine bırakın” yönlendirmesi ile kullanıcılardan görseli cildin üzerine götürmeleri istendi. Bu işlemin gerçekleşmesiyle birlikte, Vaseline logosu ve “Sağlıklı görünen bir cilt için her gün Vaseline” sloganı ekrana geldi. Logoya dokunan kullanıcılar Vaseline’in Facebook sayfasına yönlendirildi.

Sonuç: 17 Nisan-20 Mayıs 2013 tarihleri arasında yayınlanan Vaseline mobil reklam kampanyası sonucunda kadınlara yönelik iPad dergilerinde yayınlanan Rich Media ile 809.241 gösterime ulaşıldı. Mobil rich media ile etkileşime geçen kullanıcı oranı %92’lik bir seviyeye ulaştı. 17.134 kişi mobil rich media içerisinde bulunan butona dokunarak Facebook sayfasına yönlendirildi ve %2.12 CTR elde edildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://mindshareturkiye.com/social/videolar/Unilever/Vaseline-Mixx/Vaseline-Mixx.html