MENÜ

UNO Ekmeğinizi Elletmeyin

Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Mobil Rich Media Display Reklamları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Uno Ajans(lar) : Arno Brasco Mobilike Open Medya

Pazarlama hedefi:  UNO, unlu mamuller sektöründe Türkiye’nin marka bilinirliği en yüksek aktörü olarak, 23 yıldan bu yana ekmekten sandviçe, kurabiyeden çöreğe, donuk ürünlerden yarı donuk ürünlere, farklı zevklere ve beğenilere seslenen, farklı lezzetlerde çok çeşitte ambalajlı ürün sunmaktadır. 

Pazarlama hedefi; markanın en önemli farklılaşma noktası olan ‘El Değmeden Üretim’ mesajını var olan tüketici kitlesine hatırlatarak marka imajını korumak ve sürdürülebilir kampanyalar ile potansiyel yeni tüketiciler üzerinde marka bilinirliğini artırmaktır. 

Kampanyanın Amacı: Türk insanının temel besin maddesi olan ekmeği, UNO tesislerinde “El değmeden” hijyenik koşullarda ürettiğimiz mesajını hedef kitleye şaşırtıcı bir deneyim ile iletmek

Hedef kitle:  Mevcut Uno ekmek tüketicileri

Yaratıcı strateji:   Akıllı telefon kullanımının her geçen gün arttığı ülkemizde dokunmatik ekranlar, gündelik hayatın vazgeçilmez unsurlardan biri haline geldi. Çalışmanın yaratıcı stratejisi; bu ekrana dokunma alışkanlığını, markanın dokunmadan üretim fonksiyonuyla bir araya getirerek marka mesajını kullanıcıların aklına kazımak ve onlara unutulmaz bir deneyim yaşatmaktı.

Uygulama:  Richmedia kampanyası kullanıcılara Uno fabrikasında üretilen ekmeklerin bantlarda akarken bir görünüşünü gösteriyordu. Burada kullanıcılar ekrana dokundukları anda özel bir SDK sayesinde telefonların titreşim özellikleri aktive edildi ve bir siren çalmaya başladı. Cihazın native özellikleriyle beraber fabrika içerisindeki alarm durumu mobil ortamda canlandırıldı.

Bu alarm durumundan sonra kullanıcılar uygulamanın içerisine yazılan ve sanki gerçekten Uno fabrikası tarafından aranıyormuş algısı yaratan bir arama aldılar ve el değmeden üretim mesajını içeren bir bant kaydını dinlediler.

Ekrana dokunmayan kullanıcılar ise belirli bir süreden sonra form doldurma ekranına yönlendirildiler. Doldurulan formlar karşılığında ekmeklerine dokunmadıkları için Uno bir teşekkür anlamında ekmek gönderimi sağladı. Kampanya sayesinde tüketicilerin en çok önem verdiği el değmeden üretim mesajı bir canlandırmayla etkili bir şekilde kullanıcılara iletildi. Kullanıcıların, ekrana dokunma aksiyonu ile telefonun titreşim ve  ses özelliği aktive edilerek ve Uno fabrikasında alarm durumu yansıtıldı.     

Sonuç:  Kampanyada 6.000.000'dan fazla gösterim yapıldı.

Ekranın dokunulması sonrasında yapılan aramalar yaklaşık 850.000 kez cevaplandı. Cevaplanan aramaların yaklaşık 270.000'i Uno'nun onlara verdiği mesajı sonuna kadar dinlendi.

Tam sayfa reklamla karşılaşan kullanıcıların %45’i ekrana dokunarak alarm sesiyle karşılaştı ve yalnızca %2’si ekmeklere dokunmayarak form doldurma imkanına sahip oldular.

Ekrana dokunarak alarmı aktive eden kullanıcıların %85’i reklamın devamında gelen telefon aramasını açtı ve telefonu açan kullanıcıların %52’si dinletilen mesajı sonuna kadar dinledi. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

www.youtube.com/watch?v=DufGe-eQP6A&feature=youtu.be