MENÜ

Türünün X Örneği

Kategori : Marka Destinasyon Siteleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Mercedes-Benz Ajans(lar) : Karbonat

Pazarlama Hedefi: Mercedes-Benz’in, tarihinde ilk kez piyasaya sürdüğü pick up kategorisindeki modeli X-Class’ın online iletişimde trafik ve satışa yönelik "lead" toplamak için kullanacağı "landing page"in tasarlanması. Bu yeni modelin Mercedes-Benz dünyasındaki farklılığının ortaya konması ve stratejik olarak belirlenmiş, 4 hedef kitleye ayrı ayrı dokunacak bir yapının sağlanması. Aracı merak edecek tüketicilerin ve potansiyel müşterinin aracın vaatleri hakkında profillerine uygun bilgilere yaratıcı şekilde ulaşması.

Kampanyanın Amacı: Araç farkındalığını sağlamak, CRM için doğru hedef kitleye dair kayıt artışının sağlanması ve araç satışı gerçekleştirmek.

Yaratıcı Strateji: Türünün ilk örneği olan yeni Mercedes-Benz X-Class serisi, kendi içerisinde Pure, Progressive ve Power olmak üzere 3’e ayrılıyordu. Bu 3 farklı model ve modellere bağlı özelliklerden yola çıkarak mikro sitesi modellerin hedef kitlelerine göre ayrıldı; gerek şehiriçi gerek off-road gerekse kırsal alanda üstün performans gösteren X-Class araçlarının kendi habitatlarında deneyimlenmesine olanak tanıyan bir mikro site hayata geçirildi. Bu sayede potansiyel müşteriler aracın performansını oturdukları yerden kendi ortamında deneyimleme, kendilerine uygun olan X-Class modelini kolayca seçme şansına sahip oldu.

Uygulama: 3B modelleme, X tuşu ile sitede navigasyon, farklı hedef kitleler için farklı landing page tasarımları kullanıldı. Böylece farklı nitelikteki hedef kitleler için farklı araç modelleri, farklı okazyonlar altında gösterildi. Bu da tüketicinin kendisi için anlamlı içerikler görmesini (relevancy) oranını artırdı. Site girişi tüketici için bir yol ayrımı olarak tasarlandı. Burada hedef kitlenin algısına göre ve kullanım alanına yönelik tercihine bağlı seçim yapacağı varsayımıyla dört ayrı ana sayfa tasarlandı. Bu nedenle site girişine X-Class aracının kullanım alanına ait dört ana bölgenin simülasyonu yapıldı ve ilgili alana tıklayanlar farklı ana sayfalara yönlendiler. Aracın farklı modelleriyle de ilişkilendirilen bu okazyonlar tüketicinin keşif merakanı ve aracın çoklu kullanım özelliklerini anlama oranını artırması hedeflendi.

Sonuç: Araç hakkında ilk Türkçe bilgilerin sağlandığı online kaynak olarak site beklenenin çok üzerinde bir trafik almıştır. Sitenin açılış tarihi olan 15 Aralık 2017 tarihinden 20 Ocak 2018 tarihine kadar 413.500 tekil kişinin ziyaret ettiği sitenin ortalama oturum süresi 2 dakikanın biraz üzerindedir. 4416 adet form doldurulan sitede ziyaretçilerin forma dönüşüm oranı %1'in üzerinde gerçekleştirildi. Bu formlardan 20 Ocak'a kadar da 13 Mercedes-Benz X-Class aracın satışı tamamlanmış durumdadır. Sitede doldurulan 681 adet ikinci el takas formları vasıtasıyla binek, SUV ve pickup kategorilerine göre analiz edilerek pazarın dönüşüm oranı hakkında fikir sahibi olunmakta, Mercedes-Benz'in Türkiye ithalat planlamasında veri olarak değerlendirilmektedir. Siteden alınan bütün bu olumlu geribildirime istinaden Mercedes-Benz Türkiye AŞ 2018 satış planlamasını %60 seviyesinde artırma kararı almıştır.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  Link 1: https://www.turununxornegi.com