MENÜ

Türkiye’nin Gofreti, Türkiye’nin Mutluluğu

Kategori : Sosyal Medya Aplikasyonları
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Dijital Entegrasyon
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Ülker Ajans(lar) : Manajans/JWT Stüdyo Nord

Pazarlama hedefi: Türkiye'nin en sevilen gofreti Ülker Çikolatalı Gofret, dijital dünyada da kendisine sağlam bir yer edinmek istiyordu. Ürünün en önemli özelliği olan çıtırtısını ve bu çıtırtının temsil ettiği mutluluğu ön plana çıkaracak ve tüm Türkiye çapında ses getirebilecek, sonucunda da hem markanın bilinirliğini hem de satışları daha da arttıracak bir kampanya beklentisi vardı.

Kampanyanın amacı: Gerçek dünyada her gün milyonlarca Ülker Çikolata Gofret çıtırdatan ürünün tüketici kitlesini, sosyal dünyada da bir araya getirmek

Hedef kitle: 7’den 70’e herkesi  hedefleyen Ülker Çikolatalı gofret, sosyal kanallarda 17-24 yaşı hedefledi.

Yaratıcı strateji: Ülker Çikolata Gofret,  dijitalin tüm kanallarını kullanabilecek, tüketicleri eğlendirirken bağımlılık da yaratabilecek bir kampanya kurgulandı.

Uygulama: Türkiye’nin Gofreti, Türkiye’nin Mutluluğu Facebook uygulamasında, kullanıcılar gerçek zamanlı olarak birbirleriyle bir gofret yeme yarışına girdiler. Klavye ile oynanan oyunda en çok ısırığı alan kullanıcı bir sonraki tura geçerek, başka bir rakiple yarışmaya hak kazandı. Oyunun bağımlılığı arttırmak için, oyun içinde erişilen belli başarılar rozetler ile ödüllendirildi. Örneğin oyunu gece 03-06 arasında oynayanlar “Baykuş” rozeti kazanırken, oyunda toplam 400 ısırık sayısına ulaşan oyuncular “Gofret Delisi” rozetini almaya hak kazandı.

Oyunun daha geniş bir kitleye ulaşması için Android ve iOS tabanlı mobil platformlara uygun versiyonları da geliştirildi. Kullanıcılar bu versiyonlarda dilerlerse aynı telefon üzerinden, dilerlerse de internet üzerinden başka mobil cihazlardan ya da Facebook’taki uygulama üzerinden oyunu oynayan kullanıcılar ile oyunu deneyimleyebildiler. 

Sonuç: Kampanya sonunda 160.000’den fazla oyuncu, 714.000 kere oyunu oynadı. Her oyuncu ortalama olarak 14 tur oyunu oynadı. Oyunda geçirilen sure kişi başına ortalama 5 dakikadan fazla oldu. Uygulama mobil platformlarda 20.000 kere indirildi ve bu platformda da 70.000 oyun oynandı. Ülker Çikolatalı Gofret Facebook sayfası, kampanya döneminde 150.000’den fazla yeni hayran kazanarak, Facebook’un en çok konuşulan FMCG markası haline geldi.

 Marka bilinirliği son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ülker Çikolatalı Gofret satışları bir önceki seneye oranla %30 arttı. İletişim yapılan dönemde Pazar payı tam 2,5 puan yükseldi ve markanın zirvedeki yeri sağlamlaştı.

Ama her şeyden önemlisi, Ülker Çikolatalı Gofret Türkiye’nin Gofreti olduğunu bir kere daha kanıtladı. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.turkiyeningofreti.com