MENÜ

TTNET WIFI

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ttnet Ajans(lar) : DB- İstanbul

Pazarlama hedefi: TTNET WiFi, ev ve işyeri dışında binlerce servis noktasında kablosuz internete bağlanılabilen hızlı ve güvenli geniş bant internet erişim hizmetidir. TTNET WiFi ile havaalanlarından marinalara, kafelerden restoranlara kadar Türkiye’nin 81 ilinde binlerce servis noktasında taşınabilir bilgisayar, tablet bilgisayar veya WiFi uyumlu cep telefonu üzerinden internete bağlanılabilmektedir. Yapılacak olan bilinirlik çalışması sonucunda TTNET aboneleri arasında ve toplamda TTNET WiFi kullanan tekil kullanıcı sayısını arttırmak amaçlanmıştır. 

Kampanyanın amacı: İnternet kullanıcıları nezdinde WiFi bilinirliğini ve kullanımını artırmak. 

Hedef kitle: İnternet kullanıcıları

Yaratıcı strateji: WiFi bilinirliği ve kullanımını artırmak için öncelikle haritalar üzerinden ilerlemek gerekiyordu. Bu bağlamda en eski yöntem olan sarı sayfalarda yer almak, kullanıcıların aradıkları zaman WiFi noktalarını bulmasını kolaylaştıracaktı.

Uygulama: Yellow Medya ile 1.000'i aşkın TTNET WiFi noktasının en doğru geo code'ları belirlenip, bunlar interaktif sarı sayfalar olan yellow.com.tr'ye eklendi. Google WiFi aramalarında en sık kullanılan keywordler seçilip (örn: "etiler wifi") siteye eklediğimiz her bir noktanın etiketlemesi de Google SEO uyumlu yapıldı. WiFi aramalarında Google üzerinde artık erişilebilir hale gelinmişti. 

Sırada, en çok kullanılan haritalara entegre olmak yer alıyordu. Yellow.com.tr'ye girilen geo code'lar aynı zamanda Google Maps, Foursquare, Nokia Here, Yandex Haritalar, iOS Maps ve TomTom Navigasyon cihazlarının içerisine entegre edildi. Araçlarımızdaki navigasyon cihazlarından da TTNET WiFi noktalarına erişim sağlandı. Yine yellow.com.tr'ye yerleştirilen lokasyon bazlı banner ile örneğin site içerisinde park arandığında bu parka en yakın üç TTNET WiFi noktasının adresi de kullanıcılara erişebilir kılındı. 

Haritalar üzerindeki lokasyonlar erişim açısından önemliydi, ancak bilinirlik açısından cafe, restoran gibi mekânlara girmek kullanıcıları yakalamak için daha da önemliydi. Bunun için keşfetmeyi ve paylaşmayı seven gezginler için Mekanist'teki tüm TTNET WiFi'lı mekânlar belirlendi ve bu mekânların sayfasına TTNET WiFi logosu eklendi. Artık mekânlar için WiFi'lı olmak bir ayrıcalıktı. Mekanist mobil aplikasyonuna TTNET WiFi’lı mekânları arama özelliği  eklendi. Mekanist özelinde en iyi TTNET WiFi'lı mekânlar galerisi yapıldı ve en iyi 10 mekan özelinde bir blog yazısı yazıldı. Üyelere mailing yapıldı.

Mekanlar özelinde vurgulanan WiFi özelliği Mynet'in servisi Feşmekan'a da entegre edildi. Mobil sitelerde lokasyon bazlı banner gösterimi gerçekleştirildi ve belirlenen üç farklı hedef kitleye gösterim sağlandı.

Sonuç: Kampanya genelinde hazırlanan medya planında, TTNET WiFi özelinde hazırlanmış olan 5-6 farklı banner ile 114.000.000 gösterim gerçekleşti ve buna karşılık 143.000 tıklama sağlandı. TTNET WiFi kampanyası reklam filmi internetteki video sitelerinde 370.000 kez ile izlendi. 

Yellow Medya'daki 1.000'e yakın TTNET WiFi'lı sayfa kampanya süresince 17.000 kez görüntülendi.  Lokasyon bazlı banner’la 45.000.000 görüntüleme ve 18.000 tıklama sağlandı. Haritalarda en sık kullanılan 1.000 TTNET WiFi noktası erişilebilir oldu. WiFi aramaları doğal arama sonuçlarında ilk üç sırada yer aldı. Harita servisleri datalarını paylaşmadığı için proje özelinde haritalardaki görüntülenme rakamları görülemiyor.

Mekanist özelinde TTNET WiFi'lı sayfalar 200.000 kez görüntülendi.
Mekanist aplikasyonundaki TTNET WiFi'lı mekânların listesi ve haritadaki konumları 500.000 kez görüntülendi.1.155.000 Mekanist üyesine WiFi'lı mekanlar özelinde mailing yapıldı. WiFi'lı mekanlar için hazırlanmış olan blog yazısı 217.729 kez görüntülendi ve 21.678 kez tıklanarak %9,96 CTR'a ulaşıldı.

Mobilde gerçekleştirilen lokasyon bazlı reklam gösteriminde üç farklı hedef kitle seçildi. Bannerların gösterileceği lokasyonlar, "WiFi noktaları yakınındaki kişiler, öğrenciler ve genel erişim sağlanması" kırılımlarına göre belirlendi. Bunun sonucunda 746.300 gösterime karşılık 31.073 tıklama sağlandı ve %4,16’lık bir CTR elde edildi.

Tüm bu çalışmalar ile birlikte kampanya süresinde TTNET WiFi kullanımında %5'lik bir artış sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.yellowpages.com.tr/tr/profile/ttnet-wifi-noktasi-acibadem/istanbul-asya/MjEzMjEyOA==/