MENÜ

The Great Google Shopping Hack

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Yalı Spor Ajans(lar) : Neodigital

Pazarlama hedefi: Online satış kanalı olan yalispor.com.tr üzerinden elde edilen ciroyu arttırırken, reklam maliyetini düşürmek, reklam yatırım getirisini (ROI) arttırmak.Gelirin, Google marka aramalarındaki baskın payını, başka kanallara çekmek.

Yaratıcı strateji: Belirlenen hedefli tutturabilmek için Google reklamlarında her zaman en düşük maliyet ile en yüksek geliri sağlayan “marka aramaları” haricindeki gelirlerin arttırılması gerekiyordu.
Bütün markaların indirim iletişimi yaptığı dönemde özellikle yüksek bütçeli rakiplerin yanında gelirlerini %100 arttırabilmek için kullanıcılara alışılmışın dışında bir yöntemle ulaşmaları gerekiyordu.
Kullanıcıların arama alışkanlıkları ve alışveriş alışkanlıklarını bir araya getirerek en doğru hedeflemeyi Google Shopping Ads aracılığı ile gerçekleştirebilecekleri farkedildi. En iyi uygulama yöntemini seçebilmek için de A/B test gerçekleştirmeye karar verildi.

Uygulama: Google Shopping Ads, internet sitesinde bulunan ürünlerin bir akış ile Google’a iletilmesi ile yapılabilir. Bu akışı doğru bilgiler ile göndermek bile bir çok marka için problem yaratırken, farklı akışlar ve özel alanlar ile A/B testler gerçekleştirildi. Shopping reklamlarında fiyat bilgisinin gönderimine göre beliren “indirim” “fiyat düştü” ya da sabit fiyat ibarelerinin hangisinin daha iyi çalışacağını test ederek en doğru vurgu belirlendi.“Ürünlerin beden ile birlikte de arandığı” iç görüsü ile bedenli ve bedensiz başlıklar ile ürünlerin farklı varyasyonları test edildi.
Renk, desen gibi aramalardan yola çıkarak ürünlerin aktarım varyasyonları gözlemlendi.
Sonuç olarak yaklaşık 7.000 ürün bulunan mağazada 100.000 üzerinde farklı varyasyon ile testler gerçekleştirerek en iyi performans alınan kombinasyon Google Shopping Ads’te uygulandı.

Sonuçlar: Reklamların tıklama maliyeti %62 azaltıldı. Ürün satış oranı %187; yatırım getirisi(ROI) %211 artırıldı. Alışveriş reklamlarının toplam cirodaki payını %5’ten %67’ye yükseltildi. Kampanya döneminde 7.855.545 kişiye erişildi. Dönem sonunda hedeflenen cironun da, %50 üzerine çıkılarak, önceki döneme göre %200 artış gerçekleştirildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.neodigital.com.tr/yali-spor/