MENÜ

Tatlı Haller 1E 1K

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Dyg 360

Pazarlama hedefi: Hedef, ev tipi dondurmanın hane penetrasyonunu arttırmak ve ev tipi dondurma kategorisinde kişi başına düşen dondurma tüketimini arttırmaktı.

Kampanyanın amacı: Ev tipi dondurma tüketimi 22 yılda 20 kat artmış durumda. 2011 sonuçlarına göre pazarın tonaj olarak 51%’i ev tipi dondurmalardan oluşuyor. Ev tipi ürünlerin hane penetrasyonu ise, henüz 68%. Dolayısıyla, ev tipi dondurma pazarı oldukça yüksek bir büyüme potansiyeline sahip. Carte d’Or’un Türk tüketiciyle buluştuğu 1993 yılından itibaren 0,1 litre olan evde tüketim düzeyi 2 litreye çıktı. Bu da Carte d’Or’un inovatif ve tüketici odaklı iletişinin başarısıydı. Geleneksel Türk tatlarını, dondurma kıvamında ve kup olarak pazara sürerek, Carte d’Or hane penetrasyonunda ciddi bir artış sağlamak istiyordu.

Hedef kitle: Yemek yemeyi seven, arkadaşlarıyla sosyalleşmekten keyif alan, eğlenceli ve samimi bir kişiliğe sahip genç yetişkinlerden oluşuyordu, tıpkı Zeynep ve Ozan gibi.

Yaratıcı strateji: Ev tipi dondurma kategorisinde marka kararını kadın veriyor, ancak erkek hedef kitle de eve alınan dondurmayı kadının 2 katı kadar tüketiyordu. Dolayısıyla her iki hedef kitleye de hitap edecek bir çifte ihtiyacımız vardı. Carte d’Or’un tüm ürün portföyünü sahiplenirken, yeni ürünü Tatlı Kuplar’ın lansmanını da en az ürünün kendisi kadar ilgi çekici bir şekilde yapacak bir kampanya fikri gerekliydi.

Yaşam tarzları itibariyle de ürün hedef kitlesiyle örtüşen 1 Erkek 1 Kadın dizisinin oyuncuları Ozan ve Zeynep bu kampanyada kullanıldı.

Uygulama: Zeynep ve Ozan’ın yer aldığı bir adet reklam filmi çekildi. Ancak buradaki en önemli noktalardan birisi, reklam filmindeki hikayenin gerçekten 1E1K dizisindeki akışla örtüşmesiydi. İlerleyen bölümlerde dizide Zeynep bir pastanede açacaktı. Dolayısıyla bu bilgiyle hareket ederek, reklam filminde Zeynep’in pastane açma hayali yer aldı. Böylece ilk defa, bir dizi ile reklam filmi ortak bir noktayı paylaşıyordu. Dizideki konudan yola çıkılarak, reklam filminde de Zeynep’in pastane açma fikrine değinildi. Bu kurgu sayesinde, dizi karakterlerinin güvenilirliği pekişti, dizinin tüketici gözündeki gerçeklik algısı Carte d’Or ürün algısına pozitif yansıdı.

Kampanya ile aynı dönemde dizi içinde 5 adet Carte d’Or ürün gamının kullanıldığı senaryo entegrasyonları yapıldı ve 5 adet aktif ürün yerleştirme yapıldı.

1E1K skeçlerinin tekrar tekrar izlenme gücünden; kısa, komik ve akılda kalıcı etkisinden faydalanmak ve RTÜK bariyerlerini aşarak ürünleri daha iyi anlatabilmek için toplam 13 adet  mini web-skeç hazırlandı. Bu skeçler sadece dijital platformlarda ve Carte d’Or Facebook sayfasında yayınlandı. Her biri kendi içinde 1 reklam filmi etkisi yaratan ancak 1E1K samimiyeti ve sıcaklığıyla tüketiciyi rahatsız etmeden etki alanına alan bu videolarla “markalı içerik/eğlence”nin en başarılı örneklerinden birisi gerçekleştirilmiş oldu.

Sonuç: Tatlı Kuplar reklam filmi hem pre-test hem de post-test sonuçlarında Millward Brown’un Türkiye normlarının üzerinde çıktı. Tatlı Kuplar reklamının Carte d’Or markasının imaj değerleri üzerinde de olumlu etkisi oldu. Reklamın yayınlandığı dönemde Carte d’Or’un özellikle “yüksek kaliteli”, “değerli”, “lezzetli” algılarında artış oldu.

2012’de Carte d’Or markalı 38 ürünün yaptığı toplam cironun 14%’ü “tatlı kuplar” segmentindeki 3 ürünle yapıldı. Mayıs datasına göre multipack dondurma pazarının 21%’i “tatlı kuplar”ın oldu. Nisan-Eylül ayları arasında 13 adet web-skeçten oluşan “Tatlı Haller” videoları internette yaklaşık 7.000.000 kez izlendi. Carte d’Or Türkiye Facebook sayfasında 1E1K web-skeçleri diğer içeriklere oranla 4 kat daha fazla like edildi, ortalama 12 kat daha fazla paylaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/playlist?list=PL0920F79CA4C53612