MENÜ

Tandır Boys

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Domıno's Pizza Ajans(lar) : Karbonat

Pazarlama hedefi:     Domino’s Pizza’nın yeni yöresel lezzeti Konyalım’ın dijital lansmanını yapmak, ürünü dijital mecralarda tüketiciye tanıtmak, ürünle ilgili farkındalığı artırmak. Dijital mecralarda yapılan yönlendirmelerle ürüne direkt satış sağlamak.

Kampanyanın amacı:  Konyalım’ın dijital lansmanını en etkili şekilde yapmak. Domino’s Pizza markasının tüketici gözündeki iyi algısını yükseltmek, markanın konuşulma oranını artırmak. Dijital ortamda direkt satış gerçekleştirmek.

Hedef kitle:   Bullseye; 18-30 erkek, genel hedef kitle ise 14-40 kadın-erkektir.

Yaratıcı strateji: Herkesin izlemekten keyif alıp, organik olarak paylaşabileceği eğlenceli bir viral video içeriği üretmek amaçlandı. Konyalım’ın içindeki tandır eti ve İngilizce’deki Thunder sesteşliğinden yola çıkarak, ‘‘Tandır Boys’’ isimli bir boy band grubu yarattık. Bu grubu Konyalı gençlerden oluşmuş, Türkiye’nin ilk orta boy band’i olarak tanıtıldı. Bates Motel Pro’nun prodüksiyonluğunda, klasik boy band klip klişeleriyle dalga geçen ‘‘Mükemmel’’ bir video klip çekildi. Basın bültenlerini de grubun ilk single’larının tanıtımı şeklinde tasarlandı. En çok tanınan müzik eleştirmenlerine gönderilen CD’nin içindeki teşekkürler yazısının sonunda videoya link verildi. Videnun organik yayılma gücüne inanarak sadece Bates Motel Pro’nun ana sayfasından paylaşıldı.

Uygulama:   Totalde 2.2 milyona yakın izlenmeye ulaşıldı. 3 dakika 56 saniye dakika olan film %85 oranında baştan sona izlendi. Ortalama izlenme süresi 3 dakika 20 saniye olarak gerçekleşti. Sosyal medya üzerinde share, like, comment başta olmak üzere 80.000’e yakın etkileşimle organik olarak büyük bir yayılım sağlandı. Ekşisözlük dahil olmak üzere yapılan tüm yorumların %90’ından fazlası olumluydu. Birçok pazarlama ve reklamcılık platformu tarafından haber haline getirilirken, 2013 yılının en çok okunan haberleri arasında yer aldık. Hatta videomuz o kadar beğenildi ki, okullarda sahnelendi. Proje için hazırladığımız Tandır Boys web sitesi yaklaşık 35.000 tekil ziyaretçi elde etti. Videodan mikrositeye %1’in üzerinde conversion sağlandı. Sadece online kanallardan verilen siparişler sonucunda, proje bütçesinin %50’sini satışa dönüştürerek başarılması zor bir işe imza atıldı.

Youtube üzerinde küçük bir miktar kickstarter yatırımı yaptıktan sonra, videomuzun sadece organik ve viral yayılmasını sağladık. Facebook üzerinde videomuzu post’larla destekleyerek farklı mecralar üzerinden izlenme trafiği yaratıldı. Aynı zamanda video ve post’lar üzerinden http://www.tandirboys.com adresine de yönlendirme yaparak izlenme sayısı artırılırken; kullanıcılar siparişe yönlendirilerek Youtube - Facebook - Mikrosite - E-Ticaret bağlantısı yaratıldı.

Konyalım Pizza için ayrılan toplam lansman bütçesinin %10’u dijital iletişime ayrıldı. Bize ayrılan bütçenin %90’ını prodüksiyona, %10’unu paid-media’ya ayırdık ve viral etkiyi sağlamak için medyayı kickstarter olarak kullandık. Projede organik ve viral yayılım amaçlandı, organik izlenme %95’in üzerinde oldu.

Sonuç: Proje sonucunda marka imajını gözler görünür biçimde yükselttik ve marka hakkında olumlu konuşulma oranını artırıldı. Sosyal medya kanalları ve mikrosite üzerinden yapılan satış yönlendirmesi sonucunda sadece online kanallardan (dominos.com.tr ve yemeksepeti.com) verilen siparişler sonucunda proje bütçesinin %50’sini satışa dönüştürerek bir ilke imza atıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=ujCS4p3h0E0