MENÜ

Supradyn Hafıza Testi

Kategori : Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Bayer Ajans(lar) : MullenLove

Pazarlama hedefi :Toplumsal cinsiyet kalıplarının, kadınların eş değer başarılı erkeklere göre çok daha az görünür olmasına şaşırtıcı bir yolla dikkat çekip, Supradyn’in bu alandaki yol haritasını tüketicilere duyurmak.

Reklamın hedefleri : Kadınların hayatın farklı alanlarında yarattıkları etki konusunda toplumsal hafızanın yeterince güçlü olmadığını çarpıcı biçimde ortaya koymak, bir yüzleşme duygusu yaratmak. Bu amaçla oluşturduğumuz cinsiyet eşitliği odaklı hafıza testine maksimum sayıda kişinin katılmasını sağlamak. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ya da markaya dair bir yönlendirme etkisi yaratmadan tüketicilerin standart bir içerikle etkileşime geçmesini sağlamak, benzer platformlardaki online anket benchmarklarından yola çıkarak en az 30.000 kişiden 6 soruya da yanıt alarak hem anlamlı bir baz veritabanı oluştururken, hem de yüksek bir etkileşim sağlamak. Bunları hayata geçirirken de, ülke gündeminde kutuplaşma yaratabilecek bu konuda %80’in üzerinde bir pozitif geri dönüş oranı yakalayarak kapsayıcı ve yapıcı bir iletişim dili yakalamak.

Hedef kitle: Geniş bir yaş grubunda hem erkek hem de kadınlardı

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Kadın sporcuların yeteri kadar “görünürlüğe” sahip olmadığı fark ediliyor. Bu sıra dışı örnekten yola çıkılarak kadınların yer aldığı diğer profesyonel alanlarda da durumun böyle olup olmadığını test etmek ve çarpıcı bir şekilde farkındalık yaratmak istendi. Bu içgörüden yola çıkarak kullanıcıları, sanki bilişsel fonksiyonlarını test edeceklermişçesine bir “Hafıza Testi” çözmeye davet edildi. Kullanıcılara ‘’politikacı, iş insanı, sporcu, sinema sanatçısı, yazar ve bilim insanı’’ olmak üzere 6 farklı kategoride akıllarına gelen ilk isimler soruldu. Ürün faydasının da yardımıyla test boyunca bilişsel bir hafıza testinde olduğuna inanan katılımcılara, testin sonunda akıllarına gelen isimlerden kaç tanesinin kadın olduğu soruldu. Yapılan proje öncesi testlerden hareketle sonuçların çoğunluğunun erkek olacağını öngörerek bu çarpıcı sonuçlarla farkındalık yaratmaya odaklanıldı. Ortaya çıkan sonuçlarla gerçekleşen cinsiyetçi hafızayla yüzleşme aşaması sonrası ise Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve BAUEQUAL* Eşitlik ve Kapsayıcılık Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız ile bu sonuçları ortaya çıkaran sosyal bariyerleri ele almaya karar verildi

* Bahçeşehir Üniversitesi Eşitlik ve Kapsayıcılık Komisyonu

İnteraktif Taktikler: Kampanyayı 2 faza bölündü. İlk fazda test sonuçları toplandı.  İkinci fazda ise çıkan test sonuçlarını daha geniş kitlelere duyurarak toplumsal farkındalığı arttırmak istendi. İlk fazda katılımcı sayısını maksimumda tutmak ve olabildiğince farklı SES gruplarına erişmek için birden fazla platformu kendi doğalarına özgün olacak şekilde kullanıldı. Haber okuma alışkanlığı olan Milliyet’te test haber sayfaları arasında konumlanarak özel bir alt sayfada kullanıcıyla buluşturuldu. Milliyet sitesindeki kullanıcı alışkanlıkları etkileşimden çok okumaya yönelik olduğundan kullanıcılardan testtekii soruların cevaplarını akıllarında tutmalarını istendi. Ancak daha interaktif eğlence ve yaşam platformu olan Kızlarsoruyor‘da ise test yine alt sayfa olarak konumlanırken test içerisine text box’lar konumlayarak daha interaktif bir şekilde kullanıcıya sunuldu. Ek olarak turkishdictionary sm hesabı ile işbirliği yapılarak instagram’ın hikaye özelliğinden faydalanarak metin kutusu ve poll sticker ile test uygulandı. Sosyal medya ve influencer paylaşımları ile kullanıcıları hafıza testine yönlendirildi. Son soruya kadar testin gerçek amacına yönelik ipucu vermeyerek yüzleşme etkisi artırıldı.. İkinci fazda ise bu sonuçlar değerlendirilerek, paylaşımlar gerçekleştirerek toplumda cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek planlandı.

Link: https://youtu.be/_89EdCoGdR0