MENÜ

Sosyal Süper Lig

Kategori : Veriden Esinlenen Yaratıcılık
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Nesine.com Ajans(lar) : Revolvia

Pazarlama hedefi: Nesine.com’un marka bilinirliğini arttırmak.

Kampanyanın amacı: Hedef kitlenin Sosyal Medya’daki futbol muhabbetine dahil olmak.

Yaratıcı strateji: Strateji, Twitter’da futbol ile ilgili konuşmaları içeren büyük veriyi analiz ederek herkesin merak edeceği bir soruyu yanıtlamak üzerine kuruldu. Böylece, büyük verinin beslediği bir konsept ile kazanılmış mecra değerini arttırmak hedeflendi. Bu verinin anlamlandırmasında yine futbol ile paralel bir konsept izleyerek ve futbol severlerin ilgisini çekerek onların sosyal medya’daki muhabbetine dahil olmak amaçlandı.

Uygulama: Gerçek süper lig’deki maçların sonucu belliydi. Peki twitter’da kazanan kimdi? Bu soruya, futbol severlerin ilgisini çekecek bir cevap sağlamak için, her hafta süper lig’deki maçların twitter’daki karşılığını oynatan bir  platform olan www.sosyalsuperlig.com hazırlandı.  Sosyal Süper Lig’e giren kullanıcılar, o haftanın maçlarının canlı anlatımıyla karşılaştılar. Ancak bu kez pozisyona girip gol şansı yakalayanlar futbolcular değil, twitter’da maçlardan bahseden taraftarlar oldu. Her takımla ilgili anahtar kelimelerin twitter’daki kullanımlarını canlı olarak takip eden, takımın taraftar sayısı, maçın oynandığı saha gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, gerçek ligdeki pozisyon istatistiklerine uygun bir sanal maç oynatan algoritmalar hazırlandı. Böylece, yeşil sahalarda olduğu gibi her takıma kazanma şansı vererek gerçekçilik yakalandı. Taraftarlar isterlerse maç sonuçları hakkında tahminde bulunup hafta başlamadan tahminlerini yaptı ve her hafta maç sonuçlarını en doğru tahmin eden 3 kullanıcı hediyeler kazanırken isimlerini NTwitter hesabımızdan binlerce kişiye duyurma şansı yakaladı.Twitter’ın mobildeki yüksek kullanım oranını göz önünde bulundurarak site mobil uyumlu olarak gerçekleştirildi.Sosyal Süper Lig’de anlamlandırılan bilgilerle “Süper Lig maçları twitter’da oynansa ne olurdu?” sorusunun yanıtı her gün projenin twitter ve facebook hesaplarından yayınlandı ve marka, futbol severlerin sosyal medya’daki muhabbetine dahil oldu. Buradaki veriler, sosyal medyadaki takım hesapları, fenomenler ve taraftarların ilgisini çekececek şekilde hazırlandı.

Sonuç:

1.17 Milyon Tweet analiz edildi.

2. Site 90 bin ziyaretçi aldı.

3. Twitter hesabı 18 bin takipçiyi geçti, tweetler 3.4 Milyon kere görüntülendi.

4. Taraftarlar Sosyal Süper Lig’i çok sevdi, sevgileri sel oldu şiirlere döküldü! Türkiye’de Futbol Verisinin Gücünü yaratıcı bir şekilde kullanmayı hedefleyen Sosyal Süper Lig, twitter’da futbol muhabbetine dahil olmayı başardı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:   www.sosyalsuperlig.com    www.youtube.com/watch?v=PP7YseCrAtw