MENÜ

Sosyal Kapsama

Kategori : Sosyal Medya Aplikasyonları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : C-Section

Pazarlama Hedefi: Vodafone’un Kapsama mesajını sosyal medya’yı entegre ederek hedef kitleye eğlenceli ve paylaşılabilir bir içerik üzerinden anlatmak.

Kampanyanın amacı: Vodafone, dijital mecralarını kullanarak network kapsama mesajlarını daha interaktif ve kullanıcıların paylaşımları üzerinden vermeyi hedefledi.

Hedef kitle: Yaş 18-30, interneti çok kullanan ve sosyal medya’da takipçi sayısı ve etkisi ortalamanın üstünde olan kitle.

Yaratıcı strateji:  İnsanlar, üzerine çok iletişim yapılan konulara karşı yorucu bir doygunlukla duyarsızlaşabiliyor. Bunun üzerine insanların çok duydukları bu konuda kendileri ile alakalı bir sonuca varabilecekleri ve bu sonucu paylaşabilecekleri bir uygulama yapılmasına karar verildi.

Uygulama: Sosyal medya hesapları araç olarak seçildi. Çünkü bir insanın sosyal medyada etkileşime geçtiği kişiler aslında kapsadığı/erişebildiği alanı da gösteriyor. Altyapısında kompleks bir algoritmanın çalıştığı bir sistem kuruldu, siteye girenleri Ümit Erdim karşılıyor, Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını bağlamaya yönlendiriyordu. Bağlanan hesaplar like, paylaşım, fotoğraf sayısı, arkadaş sayısı, takipçi sayısı gibi doneler üzerinden Ümit Erdim’in yorum ve tepkileri eşliğinde inceleniyor, kişinin kapsaması analiz ediliyordu. Kurgunun sonunda kişiye bir kapsama puanı veriliyor ve paylaşabileceği kişiye özel eş zamanlı hazırlanan bir infografik teslim ediliyordu. Katılımcılar aynı zamanda genel sıralamada kendi yerlerini de öğrenebiliyordu. Tabii, Vodafone’un Kapsama mesajları da hem Ümit Erdim’in komik yorumlarında hem de sitenin farklı ekranlarında kendine yer buluyordu.

Sonuç: 1 aylık süre zarfında; Siteye gelen toplam ziyaret sayısı: 679K Unique visit: 603K. Toplam sayfa görüntülenme Sayısı: 1.1 milyon.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://csdlab.com/Mixx/Vodafone-Sosyal-Kapsama/