MENÜ

Sesli Tarifler

Kategori : Markalı Mobil Aplikasyonlar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vestel Ajans(lar) : BLAB

Pazarlama hedefi: Vestel hem mutfakta hem de mobil dünyada söz sahibi olan ve iddiasını sürdürmek isteyen bir marka. Bir “yemek tarifleri uygulaması” ile farklılaşmak hedeflendi.

Kampanyanın amacı:  Özellikle ev hanımlarına yemek yaparken mutfakta büyük kolaylık sağlamak ve bunu yaparken Vestel küçük ev aletleri ve beyaz eşyaları tüketiciye hatırlatmak.

Hedef kitle: Yemek yapmayı seven herkes

Yaratıcı strateji: Çok basit bir sorudan yola çıkıldı. Soru, “yemek yaparken, tabletlerinden tarif okumak isteyenler, o yağlı, domatesli ellere tablete nasıl dokunacaklar?”dı.

Uygulama: Speech recognition kullanarak, Vestel Sesli Tarifler geliştirildi. Tablete dokunmadan sesle kontrol edilebilecek bir uygulama yapılarak ev hanımlarına yemek yaparken bir kolaylık sağlandı. Uygulama, sesle tarif veren, kişi soğan doğrarken onu bekleyen, şakalar yapan, örneğin et 30 dakika pişecekse sayacı devreye sokan ve 30 dakika sonra haber veren özelliklere sahipti. Bu uygulama ayrıca mecra olarak da kullanıldı. Her tarifin içinde dış ses, o tarifi daha kolay uygulayabilecek Vestel küçük ev aletlerinden, beyaz eşyalardan bahsetti.

Sonuç: Uygulamayı 90.000’den fazla kişi indirdi. Daha önce böyle bir uygulaması olmayan marka, bu uygulamayla artık insanların telefonlarında da yerini aldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  https://youtu.be/1X9SozQ3U-I