MENÜ

Samsung Duyan Eller

Kategori : Yılın En İyisi
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Online Reklam Filmleri ve Viral
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Samsung Türkiye Ajans(lar) : Leo Burnett İstanbul

Pazarlama hedefi: Samsung'un işitme engelliler için geliştirdiği videolu çağrı merkezi hizmetinin farkındalığını artırmak. Samsung markası için olumlu bir online etki yaratmak.

Kampanyanın amacı:  10 Milyon Toplam Erişim, %75 Olumlu Geri Bildirim, Online ve Offline Medya Yansıması almak

Hedef kitle: Sadece işitme engelliler değil, toplumsal konulara duyarlı olan tüm insanlar.

Yaratıcı strateji: Kampanyanın ilk aşaması olan briefing’den yaratıcı sürece kadar her noktada işitme engellilerin yaşadığı zorluklarla empati kuruldu. İletişim çalışmasında bir mesaj vermekten öte, gerçek bir durum üzerinden etki yaratılması hedeflendi. Bu çerçevede duygusal etkiyi ve paylaşımı maksimize etmek için video tercih edildi. Bütçesel sebepler nedeniyle sadece Samsung'un kendi mecraları kullanıldı ve organik yayılma hedeflendi.

Uygulama: Kampanya tamamen organik olarak yayıldı.

Sonuç: En önemli sonuç olarak TBMM, kampanya sonrasında engelli vatandaşlar için bir yasa tasarısı görüşme kararı aldı (irfanneziroglu.com, 2015: http://bit.ly/1xuWr8Q).

Toplam 30.000 USD’lik bütçeye karşılık 3.200.000 USD’lik bir medya yansıması elde edildi (Starcom, 2015).

Küresel olarak toplam 320 milyon kişiye erişildi (Somera) İlk haftanın sonunda youtube üzerinde 15 milyon, toplamda 32 milyon izlenme yakalandı. 2) %96 olumlu geri bildirim elde edildi (Somera) 3) 3.5 milyon dolarlık reklam eşleniği yansıma elde edildi.

Ek olarak, kampanya tüm dünyada 300’den fazla blog ve aralarında Times, Independent, BuzzFeed, Huffington Post’un da bulunduğu haber siteleri üzerinden paylaşıldı (Somera, Duyan Eller Online Araştırması, 2015). Kampanya, BuzzFeed’de Trending List’te ikinci sıraya yerleşti (BuzzFeed, 2015).

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dum5Digiis8&list=PLW7M5sBinKYkU1mkPkk0wNpJ8Tu0JLaPA