MENÜ

RunIstanbul 2014 (212 vs 216)

Kategori : Dijitalden Mağazaya
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Nike Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama Hedefi:  Genç hedef kitleye sadece dijital kanalları kullanarak ilham verip harekete geçirmek, spora teşvik etmek. Spor aktivite oranının Avrupa ortalamasının çok altında olduğu bir pazarda spor yapma alışkanlığını artırmak.

 

Kampanyanın Amacı: Runistanbul.com sitesine maksimum erişimi sağlayarak ve gençlere etkinliği duyurarak Nike mağazalarından koşu kitlerini almalarını ve 28 Eylül’de Caddebostan sahilinde düzenlenen koşuya katılarını gerçekleştirmek

 

Hedef Kitle:  Spor aktivitesi düşük olan zamanlarının çoğunu online olarak gençlik

 

Yaratıcı Strateji:   212 vs 216 kurgusu altında her yakaya farklı iletişim yaparak, yakaların çarpışması sağlandı. Koşu esnasında her iki yakanın NikeFuel'ları toplanarak iki tarafı koşturmak. Tüm kampanya görselleri yakaya özel olarak hazırlanıp, her yayında coğrafi hedefleme yapılıp kendi tarafının görselleriyle iletişim yapıldı.

 

Uygulama:  

 

  • 212 ve 216'ya farklı görsellerle lokasyon bazlı mobil banner gösterimi, ve farklı mesajlarla lokasyon bazlı SMS gönderimi gerçekleşti. 4square'de koşu alanlarına her yakanın kendi görseliyle koşuya katılıp yakasını savunması mesajı verildi. Tüm Display yayınlarında İstanbul IP hedeflemesi, E-Ticaret sitelerinde koşu ürünleri satın alan ve favorilerine ekleyenlere Mailing, taktiksel Search kullanımları, Performans yayıncılarından Leadbazlı satın alma, video sitelerinde İstanbul hedefli Rich Media Pre-roll, Facebook ve Twitter'da post etkileşimlerini artırmaya yönelik reklamlar ile ilerlendi.
  • En önemlisi yakasını seçip koşuya katılan kişilerin koşu performansları NIKE FUEL ile ölçülüp FUEL IT platformunda yakaların kapışması sağlandı. 
  • Facebook login ile üye olup, koşuya katılanların göğüs numaralarına konulan vericiler (RFID teknolojisi) sayesinde koşucuların başlangıç ve bitiş süreleri ve ayrıca tempoları Facebook sayfalarına gerçek zamanlı olarak gönderildi.

 

Sonuç:  Yağmurlu bir havada düzenlenmesine rağmen tüm lokasyon hedefli dijital kanalları kullanarak toplanan başvurularla 10K katılım sağlandı ve hiçbir medya harcaması olmadan 8.555 Instagram resmi paylaşımı; 1.305 #runistanbul ve #runistanbul2014 etiketiyle organik tweet paylaşımı elde edildi.

 

Farklı dijital kanallardan duyurusunu yaparak, RFID teknolojisiyle bitiş çizgisini geçenlerin Facebook sayfalarına sürelerini göndermek gibi küçük sürprizlerle, rekor düzeyde Instagram/Tweet paylaşımlarıyla ve en önemlisi yağmurlu bir günde 10.000 kişiyi hareket ettirerek markanın kuruluş amacı yerine getirildi.

 

FuelIt platformunda toplanan Nike Fuel datalarına göre 212 yakası yarışın kazananı oldu. Her sene düzenlenen Run Istanbul etkinliğine yakaların yarışma kurgusu getirilerek daha eğlenceli bir hale getirildi. 

 

 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=e7BkBBrNflk&feature=youtu.be