MENÜ

Proje Midlane

Kategori : Dijitalde Influencer Yoluyla Pazarlama
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama Hedefi: ''Gamer'' olarak tanımladığımız kitlenin ihtiyaçlarına özel, ayrıcalıklı teklifler yaratarak FreeZone markasının bu gruptaki penetrasyonunu dolayısıyla gençlikteki penetrasyonunu arttırmak.

Kampanyanın Amacı: Hedefin online oyuncular arasında 5’te 5 paketlerinin bilinirliğini maksimum düzeye çıkarmaktı. Bunu yaparken çok kolay eleştri alınabilecek oyuncu kitlesine doğru yerde ve doğru anda ulaşmak isteniliyordu.

Yaratıcı Strateji: Gençlerin ihtiyaçlarını karşılayan onlara özel bir tarife paketi çıkartıldı ve 5’te 5 paketiyle LOL evreninde gençlerin kullandığı terimi, tarife ismi yapıldı. Youtube izlemeleri internetinden yemeyen 5’te 5 paketlerinde oyunculara özel daha birçok avantaj sağlandı. LOL oyuncularının anlayacağı bir şarkı yaratarak onlara ulaşılmak istendi. Oyuncular için en önemli canlı yayın platformu Twitch'te ve on demand video platformu Youtube'ta Influencerlar aracılığı ile son kullanıcıya ulaşmak ihtiyacını karşılayan en doğru yoldu. Oyunları sponsorlayamadığımız dünyada sanal oyun dünyasını iletişimimize taşıyarak ve LOL karakterini cosplay ile viral iletişimimizin ana öğelerinden biri haline getirildi.

Uygulama: Türkiye’nin en etkili ‘’Gamer influencer’ları’’ ile tam 18 Youtube yayını ve 14 adet Twitch’ten canlı yayın gerçekleştirildi ve 5’te 5 Paketleri gençlere duyuruldu. Yayın esnasında başta datadan yemeyen Youtube özelliği olmak üzere, 5’te 5 paketlerin bütün faydasından bahsedildi. Her bir influencer için özel hazırlanan yönlenme linkiyle influencer'ların satışa olan etkisini gözlemleme şansı elde edildi ve ikinci fazda satış performansı iyi olan influencer'lar ile tekrar çalışıldı. Influencer kurgusunu sadece satış amaçlı değil, oyuncular için yaratılan ''Vadi Benim'' şarkısını unlock ettirmek amacıyla da kullanıldı.

Sonuç: Kampanya sonunda yaklaşık 15 milyon kişiye erişildi ve hedef kitlesi olan 13-25 yaş arası gençler arasında %70 oranında erişim sağlandı. Gençlik paketleri içinde 23%’lük gelir ile en çok gelir getiren gençlik paketi oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://youtu.be/JGsLdJPgnoE

Link 2: http://www.vadibenim.com/