MENÜ

#PlastiktenKurtul

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Greenpeace Akdeniz Ajans(lar) : Havas İstanbul

Pazarlama Hedefi: AB ülkelerinde yasak olan tek kullanımlık plastikler konusuna dikkat çekmek ve gerekli yasaklamaların ülkemizde de gündeme getirilmesini sağlayacak bir kampanya gerçekleştirmek.
Reklamın Hedefleri: Tek kullanımlık plastikler AB ülkelerinde yasak. Bu konuya dikkat çekmek ve gerekli yasaklamaların ülkemizde de gündeme getirilmesi amacıyla bir sosyal medya kampanyası başlatmak. Böylece kampanyaya imza desteği sağlayarak, bu hayati konuyu da gündeme getirmek. 

Hedef Kitle: Çevre bilincine sahip, sosyal medyada aktif, 18-60 yaş arası A, B
Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Gündemin sürekli değiştiği sosyal medyada insanların dikkatini çekmek oldukça zor. Greenpeace için 9 ünlü influencer’la gönüllü olarak anlaşıldı. Plastik kirliliğinden muzdarip 9 belediyenin (Kadıköy, Sarıyer, Kartal, Beylikdüzü, Maltepe, Adalar, Arsuz, Bozcaada ve Datça) beldeleri nasıl kirlendiyse logoları da öyle kirletildi ve 21 Temmuz 2020’de eş zamanlı olarak sosyal medya hesaplarında logoları değiştirildi. Ardından Twitter’dan bir flood başlatıldı. Kendi hesaplarından sevenlerine #PlastiktenKurtul dediler. İnsanlar imza kampanyasının yer aldığı plastiktenkurtul.org adresine davet edildi. 9 belediye ile anlaşılmasına rağmen 15 başka belediye, logolarını kendi inisiyatifleriyle değiştirdi. 19 belediye daha tweet’leriyle destek verdi.
Uygulama: Sosyal medya influencer deyince akla hep aynı isimler geliyordu. Fark edilmeyen influencer’lar olan belediyelerle gönüllü iş birliği yapıldı. Zaman zaman Twitter’da tatlı atışmalar yapan belediyelerle bu sefer plastik kirliliği üzerine bir konuşma başlatıldı. Belediyelerin logoları onların değişmezleri idi; değiştirildi. Logolarına plastik atıklar eklenerek, olası gelecek resmedildi.