MENÜ

Petrol Ofisi Sosyal Lig İletişimi

Kategori : Dijitalde Influencer Yoluyla Pazarlama
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Petrol Ofisi Ajans(lar) : Promoqube

Pazarlama Hedefi: Petrol Ofisi’nin fantezi futbol uygulaması Sosyal Lig sponsorluğu ile hedef kitlenin ilgi alanlarını ön planda tutarak marka assetlerinin gelişmesini ve artmasını (Positive Card, yakıt alımı vs) sağlamak, yıl boyu süren bir iletişim frekansıyla kullanıcıların marka ile ilişkisini geliştirmek.

Kampanyanın Amacı: Türkiye’nin en büyük fantezi futbol uygulaması Sosyal Lig’e sponsor olan Petrol Ofisi, Positive Card’ı (Sadakat Kart) uygulama içine entegre ederek kullanıcıların bütçe avantajı kazanmasını ve üstelik sadakat kartlarıyla yakıt alışverişi yaptıkça bu avantajı artırabilmesini sağlayan bir geliştirme yaptı. Bu entegrasyonla Positive Card kullanımı ve yakıt alımı üzerinden hedef kitle ile etkileşimini arttırmayı hedefledi.

Hedef Kitle: Futbol ile ilgilenen, 18 yaş üstü erkekler.

Yaratıcı Strateji: 10 spor yazarı bir araya getirerek Türkiye’deki en büyük spor medyasını oluşturuldu ve Petrol Ofisi Sosyal Lig iletişiminin merkezi bunun üzerine kuruldu. Spor yazarlarının futbol konusundaki yetkinliklerini ve etki alanlarını Fantezi Futbol alanına çekerek, ilgi alanı futbol olan sosyal medya kullanıcılarına uygulama ve sponsorluk duyuruldu. Hedef kitle sosyal medyada spor yazarlarıyla zaten futbol konuşuyordu, Petrol Ofisi de güçlü isimlerle bu dünyanın merkezinde yerini aldı.

Uygulama: İletişim çalışmaları öncesinde 10 kişilik yazar kadrosuyla teaser videolar yayınlandı ve kullanıcıların dikkati çekildi. Yazarlarla oluşturulan içeriklerle, tüm sosyal medya mecralarında yeni kullanıcılar için “İndirme”, aktif olmayan mevcut kullanıcılar için de “Oyna” odaklı iletişim yapıldı.  NTVSpor dijital mecraları için hazırlanan bannerlar ile uygulamaya yönlendirmeler yapıldı.

Adjust ile uygulamadaki kullanıcı davranışları analiz edilerek farklı hedef kitleler oluşturuldu. Aktif olmayan kullanıcılara yönelik oyundaki yenilikleri, Positive Card kullanımını artırmak için sadakat kartının avantajlarını, yeni kullanıcılar için de ödüller ve fantezi futbol dünyasının anlatıldığı farklı içerikler hazırlandı. Böylece her kitlenin ilgisine yönelik içeriklerle hem uygulamanın kullanımında hem de markanın assetlerinde yüksek sonuçlar alındı.

Twitter’da spor yazarları her hafta kendi kadroları üzerinden kendi hesaplarından organik konuşma yaratırken, farklı ilgi alanlarından ünlü isimler de bu konuşmalara entegre edilerek seeding çalışması yapıldı. Böylece konuşulma alanı genişletildi.

Ayrıca YouTuber’larla kendi liglerini kurdukları ve kendi ödüllerini verdikleri doğrudan uygulamayı indirtmeye yönelik bir video projesi hazırlandı.

Sonuç: Spor yazarları ile hazırlanan içeriklerle yaklaşık 22.000.000 kişiye ulaşıldı. Videolar 10.000.000 izlenme üzerine çıkarken 300.000’den fazla etkileşim aldı. Geçen seneki aynı dönemde oyunun ortalama aktif kullanıcı sayısı 8.000 iken bu sezon ortalama 73.000 kullanıcıya ulaştı. Henüz ligin ilk sezonundayken 394.000 yeni kullanıcı uygulamayı indirdi. Positive Card entegrasyonu geçen seneki aynı döneme göre %261 artarken, yakıt alımı ise %661 artış gösterdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=KCOikD1FbYE&feature=youtu.be