MENÜ

Perde Kapalıyken Daha İyi Görüyoruz

Kategori : Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Borusan Ajans(lar) : Havas İstanbul

Pazarlama Hedefi: Kampanya planlanmasında ilk hedef videonun tamamının izlenmesi ve etkileşim yaratmak için sosyal medya mecraları ve video mecralarına ağırlık vererek hedeflenen KPI’lara ulaşmak.
Reklamın Hedefleri: Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık kazandırmak ve bu konunun farkında olsa da günlük hayatında gerekliliklerine göre hareket etmeyenleri özeleştiriye yöneltmek.

Hedef Kitle: Borusan Holding ve tüm Borusan Grubu çalışanları başta olmak üzere tüm Türkiye.

Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na ilham vermiş ve kurulduğu ilk günden beri perde uygulaması ile orkestrada yer alacak sanatçıların seçilmesi sağlanmıştır. Bu deneyimin hikayesini izleyicinin de aynı bakış açısı ile deneyimlemesi; sadece müziğin hissettirdiklerine odaklanması istendi.  Bu film, 8 Mart kapsamındaki toplumsal cinsiyet eşitliği yol haritasının başlangıcı oldu. İkinci durak da Borusan = İnsan felsefesinden doğan Cinsiyet Gözlüğü idi. Önce 8 Mart kapsamında düzenlenen basın toplantısı ile Cinsiyet Gözlüğü uygulaması başlatıldı ve hemen ardından bu uygulama kapsamında atılacak adımları gösteren rehber yayına alındı ve dijital medyada da farkındalık yaratacak içerik serilerine dönüştürüldü. Dijital medya kullanıcıları tarafından bir farkındalık yaratılması için sosyal medya kanallarında etkileşim yaratıldı, ilgili hedef kitledeki kullanıcılar bütçe doğrultusunda farklı kurgulanarak reklam kampanyaları planlandı. En yüksek etkileşimin alınan mecralarda yoğunluk artırılarak kampanyadaki etkileşim sayılarında artış sağlandı.

Uygulama: Cinsiyet Gözlüğü Rehberi’nin ve reklam filminin lansmanı, pandemiden kaynaklı yasakların öncesinde düzenlenen bir etkinlikle hayata geçirildi. YouTube canlı yayınıyla etkinlik daha geniş kitlelere ulaştırıldı. Her ikisi de diğer sosyal mecralar aracılığıyla duyuruldu. Cinsiyet Gözlüğü iletişimi web sitedeki rehbere yönlendirildi. Borusan çalışanları iç iletişimde e-mailingler ve konu özelinde banner’larla bilgilendirildi ve yine rehbere yönlendirildi.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=5F9whteB4s0