MENÜ

P&G Banabak App

Kategori : Markalı Mobil Aplikasyonlar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Starcom Akampüs Saatchi&Saatchi

Pazarlama Hedefi: “Banabak”’ın hedefi P&G Kişisel Bakım markalarını (Pantene, Gillette, Orkid, H&S, Ipana, Oral-B) tek çatı altında topladığı mobil uygulamayla gençlerin günlük hayatlarının bir parçası olabilmek. Uygulamadan birincil veri kaynağı olarak yararlanarak gençler arasındaki bilinirlik ve satın alım oranlarını arttırmak.

Kampanyanın Amacı: Hedef kitlesinin ilgisini en çok çekecek fırsatları kullanarak, yapılmış olan iletişimle mobil uygulamasıyla beraber en düşük indirme maliyetleriyle indirmelerini sağlamak.

Hedef Kitle:

Yaratıcı Strateji: Gençlerin sınırsız isteklerini sınırlı harçlıklarla karşılamaya çalıştığı iç görüsünden faydalanarak, gençlere sloganlardan öte somut (maddi ve manevi) faydalar sağlayabileceği bir mobil uygulama geliştirildi. Bu uygulama P&G markalarının ve partnerlerinin fırsatlarını gençlere sunuyor: Ders notlarından, motosikletle ulaşım hizmetine, sinema biletleri, kitap çekleri, e-gaming puanlarından, iPhone X kazanma şansına kadar çeşitli özet fırsatlar. Gençler kampanyalara katılarak, verilen görevleri yerine getirerek, P&G ürün alışveriş fişlerini yükleyerek ve arkadaş davet kurgularıyla para birimimiz olan BAKS’ları biriktiriyor, sonra da ödül havuzundan istedikleri ödülleri alabiliyor.

Uygulama: • Mobil uygulamasını gençlere tanıtmak ve indirmelerini sağlamak için en çok ilgi duyacakları 3 fırsat belirlendi: Bedava ders notu kuponu, Iphone X kazanma şansı ve alışveriş fişinden puan toplama kurgusu.
• Öne çıkarılan 3 fırsatı, kısa filmlerle gençlere duyuruldu. Filmler gençlerin günlük hayatlarında karşılaşabileceği durumlara değinen ve Banabak’ın nasıl yardıma yetiştiğini konu alan mizah unsurları içermektedir.
• Online filmlerinı ve call-to-action statiklerini FB+IG başta olmak üzere en çok kullandıkları mecralarda retargeting karşılarına çıkarıldı. Filmler klasik yatay format yerine, dikey olarak üretildi, mobil ekranda daha geniş interaksiyon alanı elde edildi. 
• Tanıtım filmlerinde indirme butonuna işaret eden unsurlar kullanıldı. Kreatifleri Install-ad kampanyalarına özel olarak şekillendirildi.
• Günlük performans takibiyle, kreatif formatı, kreatif içeriği, reklam modeli, mecra, IOS-Android ayrımı gibi birçok alanda anlık iyileştirme yaparak indirme oranları optimize edildi.
• Youtube’da infocard, lokal mecralarda endcard, bazı diğer mecralarda audio spot’la yönlendirme kullanarak farkındalık yaratmanın ardından indirme askiyonuna dönüşümü maksimize etdildi.

Sonuç: İlk 1 ay içerisinde toplam yıllık medya indirme hedefinin %50’si gerçekleşti! Videolar toplamda 1,5 milyonun üzerinde izlendi. Banabak reklamına tıklayan 2 gençten biri uygulamayı indirdi! İndirme maliyetleri sektör ortalamasının %93 altında olup, %0.80'lik CTR'la sektör ortalamasının %2,6 üstüne çıkıldı. Şimdiden 140.000'den fazla genç uygulamayı indirdi ve Banabak'ı hem en popüler 100 ücretsiz uygulama listesine soktu hem de en popüler Lifestyle uygulamalar kategorisinde çok kısa sürede 2. sıraya yerleştirdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: Link 1:

https://vimeo.com/253131256