MENÜ

Kırmızı Çizgi

Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Özel Gün İletişimi
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama Hedefi: Dildeki ayrımcılığı ortadan kaldırmak.

Kampanyanın Amacı: Toplumda medya aracılığı ile yayılan cinsiyetçi dilin kullanımında azalma sağlamak.

Hedef Kitle: Türkiye'de cinsiyetçi dil kullanan ve buna maruz kalan tüm bireyler.

Yaratıcı Strateji: Kırmızı Çizgi projesi ile toplumdaki cinsiyet eşitsizliğinin düşünme biçimimizin bir yansıması olan dil ile çoğaldığı içgörüsü üzerine odaklanıldı. Dilde değişimi yaratmak için Vodafone ile Türkçe diline uyumlu ilk yapay zeka geliştirildi. Yapay zeka Hurriyet üzerindeki 6200 farklı makale analiz ederek kendini Türkçe dil üzerinde geliştirdi.

Uygulama: Türkiye’de günlük tirajı ve online ziyaretçi sayısıyla ile 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan Hürriyet ile iş birliğine gidildi. Yapay zeka teknolojisi Hürriyet'in web ve mobil sitesine ek olarak Hurriyet yazarlarının kullandığı CMS arayüzüne entegre edildi. Bu sayede Hürriyet'i ziyaret eden kullanıcılar tek tık ile yapay zekayı çalıştırarak, okudukları yazılar içerisindeki cinsiyetçi söylemleri analiz edebildi.

Sonuç: Proje toplamda 15.000.000 kullanıcıya ulaştı. Okuyucular Kırmızı Çizgi butonunu kullanarak 856.000 haberi tek tıkla analiz etti. 1.200 haber gazeteci ve editörler tarafından yayınlanmadan cinsiyetçi söylemlerden arınacak şekilde düzenlendi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Duy4FEFlVJQ&feature=youtu.be

http://www.hurriyet.com.tr/kirmizi-cizgi/