MENÜ

Orkid KızGibi Dene-Yanıl-Öğren Lansmanı

Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Starcom Excel İletişim Ve Algı Yönetimi

Pazarlama Hedefi: Ergenlik dönemi itibariyle özgüvenlerini yitiren, istedikleri bir şeyi sadece başarısız olma ihtimali yüzünden hiç denemeyen genç kızlara ilham olmak, genç kızlara başarısızlıktan korkmamaları için cesaret vermek ve genç kızların eğitimine destek verecek bir farkındalık ve bağış kampanyası hayata geçirmek.

Kampanyanın Amacı: Orkid'in KızGibi kampanyasının Türkiye'de gerçekleştirilen özgüven araştırmasına göre; 16-24 yaş arasındaki her 10 genç kızdan 8’i başarısızlıktan korkuyor, 6'sı başarısız olmaktan korktuğu için yeni şeyler denemekten kaçınıyordu. Orkid'in amacı, tüketicileri de kampanyaya entegre ederek, ergenlik döneminde özgüvenlerini yitiren genç kızları desteklemek, cesaretlendirmek ve onlara ilham vermek için farkındalık yaratmak ve eğitim alanında desteklemekti.

Yaratıcı Strateji: Orkid #KızGibi “Dene-Yanıl-Öğren” kampanyasını hayata geçirirken yaratıcı stratejisi; kampanyayı geleneksel bir farkındalık kampanyası olmaktan çıkarıp, somut bir fayda yaratmaya odaklanıp, bu sayede iletişime geçtiğimiz ünlülerin, fenomenlerin ve tüketicilerin desteğini kazanıp organik yayılımla daha geniş kitlelere ulaşmaktı. Medya stratejisi da organik yayılımı destekleyecek şekilde; geleneksel mecraların yaşam, kadın, gençlik, sağlık, eğitim ve sosyal sorumluluk alanlarını, sosyal medyada Instagram başta olmak üzere Facebook ve Twitter mecralarını odağına alan bir iletişim kurgusuyla ilerlemek ve mecraların dinamiklerine göre lokalize edilen içeriklerle hedef kitlesine ulaşmaktı.

Uygulama: Özgüven araştırması sonuçları ve adlarına yapılan bağışların sertifikalarının bulunduğu kitler ünlülere, fenomenlere ve basın mensuplarına dağıtıldı. Kitler, kişilerin araştırma çıktılarını ve kızların eğitimine katkı için bağış duyurusunu hesaplarından paylaşmasını sağladı. Ayşe Arman başta olmak üzere paid influencerlar #deneyanılöğren #KızGibi hashtagleri ile hem araştırmayı hem de kendi “Dene-Yanıl-Öğren” hikayelerini paylaşıp takipçilerini de kızların eğitimine destek için paylaşım yapmaya davet ettiler. Paylaşımlar, tüketicilere “1 Post=1 Destek” mekanizmasını duyurdu ve kendi hikayelerini paylaşmaları yönünde teşvik etmiş oldu. Organik yayılımın ardından daha geniş kitlelere ulaşabilmek için farklı mecralardan anket sonuçlarını veren mesajlar paylaşıldı, herkesi bu hareketin bir parçası olmaya çağırdı. Orkid ve TEGV sosyal medya hesaplarından her paylaşım için TEGV’e bağış yapılacağı duyuruldu. Ayrıca CarrefourSA’dan satılan her Orkid Platinum için bağış yapılacağı ve böylece tüketicilerin kampanyaya destek olabilecekleri duyuruldu. Kampanya kapsamında 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü sahiplenildi, kampanya mesajlarının daha geniş kitlelere ulaştırılması sağlandı.

Sonuç: Kampanya kapsamında yapılan 1000’den fazla sosyal medya paylaşımıyla 44 milyon erişim ve 52 milyon gösterim elde edildi. Bu paylaşımların 26 milyonu yani %66’sı organik olarak gerçekleşti. Yazılı basında 2 milyon, online basında 99 milyon ve TV'de 30 bin olmak üzere çıkan haber yansımaları ile toplam 101 milyon erişim elde edildi. Kampanyanın yapıldığı çeyrek, geçmiş yıla göre yaklaşık 0,7 puan pazar payı artışı sağlandı. Kampanyanın yapıldığı çeyrekte, geçmiş yıla göre %15’ten fazla volume ve değer satış artışı sağlanarak o zamana kadar yapılan, gelmiş geçmiş en yüksek satış miktarına ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  http://www.excel.com.tr/orkid/PG_Mixx_Video_Final.mp4