MENÜ

Onun İsmi Ne?

Kategori : Sosyal Pazarlama, Viral, WOMM
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Sosyal Medya Aplikasyonları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Coca Cola Ajans(lar) : C-Section

Pazarlama Hedefi:  Üzerinde isim yazılı Coca-Cola kutuları kampanyasını dijital platforma taşıyarak projeyi büyütmek ve bu sayede bilinirliği artırmak hedefleniyordu.

 

Kampanyanın Amacı: Türkiye’de oldukça ses getiren üzerinde isim yazılı Coca-Cola kutuları kampanyasını bir adım öteye götürerek bilinirliği artırmak, paylaşılabilir içerik üretimi ile daha geniş kitlelere ulaştırmak.

 

Hedef Kitle:  18-35 yaş arası internet kullanan kadın/erkek.

 

Yaratıcı Strateji:   Herkes en az bir kere tanımadığı birine bakıp, tipinden ismini tahmin etmeye çalışmıştır. Bu iç görü kampanyanın yaratıcı stratejisi olarak ele alındı ve bu durum dijital bir oyuna ve bir kampanyaya dönüştürüldü. Kampanyanın daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için, hedef kitlenin kullanım alışkanlıkları göz önünde bulundurularak, hem web sitesi hem de mobil site hazırlandı.

 

Uygulama:   Coca-Cola’nın isim yazan kutular kampanyasını bir adım ileri taşımak için, insanların kendilerinde ne tipi olduğunu öğrenebilecekleri bir aplikasyon hazırladık. Bir reklam filmi ile start verdiğimiz kampanyada sistem çok basitti: onunismine.com’a Facebook hesapları ile giren insanlar, diledikleri bir fotoğrafını seçiyor, ardından site otomatik olarak o fotoğrafın altına biri gerçek ismi olmak üzere toplam 4 farklı isim alternatifi koyuyordu. İnsanlar da fotoğrafa bakıp, üzerinde isimler yazılı Coca-Cola kutuları arasından o kişinin ismini tahmin etmeye çalışıyordu. Profil sayfasından görüntülenebilen günlük raporlar sayesinde kullanıcılar kendinde hangi ismin tipi olduğunu öğrenebiliyordu. Bunun yanı sıra radyo spotları da, hareket halinde olan insanların, cep telefonlarından mobile uyumlu web sitesine girmeleri için iyi bir yönlendirici oldu. 

 

Facebook Connect ile girilen web/mobil sitede sistem her bir kişiye gerçek ismi dışında otomatik olarak 3 farklı isim daha atıyordu. Bunun yanı sıra bu isimler üzerinden yapılan oylamalar günlük olarak raporlanıyor ve kullanıcılara diledikleri an bu raporlar sunulabiliyordu.

 

Sonuç:  Bu entegre kampanya dahilinde 12 Mart – 2 Temmuz tarihleri arasında 699.072 kişinin ziyaret ettiği onunismine.com’da toplamda 2.772.920 oy ile 61.930 kişi kendinde ne tipi varmış öğrenmiş oldu. Sitede kalma süresi ortalama 3 dakika 49 saniyeydi ve isimlerin oylanma sayısı ortalama fotoğraf başına 61’di.

 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

www.vimeo.com/116690614