MENÜ

O Sensin!

Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Volvo Car Türkiye Ajans(lar) : Havas Engage

Pazarlama Hedefi: Volvo’da artık gençlere hitap eden 5 kapılı bir hatchback otomobil olduğu farkındalığı yaratılması amaçlandı. Genel pazarlama stratejisi kullanıcıların ihtiyaçlarının marka için çok önemli olduğunu vurgulanmak istendi. Daha dinamik ve sportif olanlar için Volvo V40 R-design, daha maceracı olanlar için Volvo V40 cross country ve şık, sofistike olanlar için ise Volvo V40’ımız olduğu vurgulamak istendi.

Kampanyanın amacı:  Gerçek premium hatchback Volvo V40 için; Merak uyandırmak, Tanıtmak, Denetmek, Satın almaya teşvik etmek.

Hedef kitle: Premium C segment V40 ve ana rakipleri olan Audi A3, BMW 1 ve Mercedes A serisinin yer aldığı segmenttir. Bu segment premium markalar için oldukça büyük önem arz etmektedir. Hem fiyatları hem de boyutları itibariyle diğer segmentlere göre daha uygun alternatif sunan C segment, premium segment içindeki penetrasyonunu 2012 yılında %2 arttırmış ve toplam içinde %27 pay elde etmiştir. Volvo, V40 ile birlikte 5 kapılı 5 koltuklu hatchback bir modele sahip olmuş, ve bu ürünü ile rakiplerine karşı oldukça güçlü bir alternatif haline gelmiştir. Bunu 2013 yılında gerçekleştirdiği 1,381 adet ile ispatlamıştır. Bu adet Volvo’ya C Premium segment içinde %8’lik bir pay getirmiştir. V40’ın satışlarının yaz aylarında ürün yelpazesine katılan 1.6 dizel otomatiğin eklenmesi ile hız kazandığı düşünüldüğünde, bu oran ve satış adetleri önemli bir başarıyı göstermektedir.

Yaratıcı strateji: V40’ın yenilikçi tasarımını ve üst segmentte yer alan Volvo’ların özelliklerini ve daha fazlasını barındırdığını anlatmak.

Uygulama: 3 Günlük kampanya sürecinde 30.000’e yakın tekil Twitter kullanıcısı kampanya ile ilgili 42.000 tweet yazdı.  Bu tweetler yaklaşık 24.000 kişi tarafından retweet edildi. Kullanıcılar diğer mecralar  ile kampanya toplamda 9.000.000 kişiye ulaştı. 3 farklı otomobilin sürüş deneyimleri paylaşıldı. Hedef kitleyi #veosensin hashtag’ine atılan tweetler ile kampanyanın devam sürecine ve akışına dahil edildi.

Sonuç: 2013 yılında 1.381 adet V40 satışı yapılmıştır ve bu rakamla C segmentinden %8 pay alınmıştır. Kullanılan tüm mecralar ile toplam 9.000.000 kişiye ulaşılmıştır.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

www.youtube.com/watch?v=_dMsTS7B5Ec