MENÜ

Mortgage Mania

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Yapı Kredi Bankası Ajans(lar) : Magiclick

Pazarlama hedefi: Mortgage ürünleri yasal uygulamalar, başvuru süreçleri, hesaplama yöntemleri ve konut alma kararının güçlüğü nedeniyle iletişimi kolay olmayan bir konu idi. Yapı Kredi, Mortgage / konut kredisi kullanmanın avantajlarını eğlenceli bir şekilde anlatmayı ve bu alanda bankayı ilk akla gelen kurumlardan biri olarak konumlandırmayı hedefliyordu.

Kampanyanın amacı: Kullanıcıların oyunlar aracılığıyla markayla iletişime geçerek, Mortgage konseptine aşinalık kazanması amaçlandı.

Hedef kitle: Sadece Yapı Kredi müşterileri değil, Mortgage/konut kredisi ile ilgilenen tüm kullanıcılar.

Yaratıcı strateji: Bu konuyu tüketicilere eğlenceli bir şekilde anlatmak ve bunu yaparken de Facebook'un viral gücünden faydalanmak amacıyla binlerce kişinin aynı anda katılıp yarışabileceği "massive multiplayer social board game" türünde kapsamlı bir oyun geliştirildi. Başarı ölçütleri olarak kayıtlı oyuncu adedinin yanı sıra, bu oyuncularla kurulan marka iletişimin süresi ve Mortgage ile ilgili bir işlem gerçekleştirerek bu konseptle ilgili aşinalık kazanan oyuncuların yüzdesi olarak belirlendi.

Uygulama: Konut kredisinin avantajlarına dikkat çekerken Yapı Kredi'yi de lider marka olarak konumlandıran bir konsept üzerine kurguladığımız oyunda, oyuncular, zar atarak ilerledikleri, semtlere bölünmüş "sınırsız" bir oyun platformu üzerinde farklı türde konutları satın alabiliyor, diğer oyunculara satabiliyor ve kendi konutlarına uğrayan oyunculardan alıyorlar. Bir semtteki tüm konutları satın almayı başaranlar ise o semti ulaşım, okul, sağlık ve alışveriş yatırımları yaparak geliştirip daha yüksek kira geliri elde edebiliyorlar. Oyuncular dilerlerse, konut satın alırken, kendilerine sunulan Mortgage seçeneklerinden yararlanabiliyorlar. Oyunda geçen her üç saatin bir aya karşılık geldiği oyunda oyuncular Mortgage ürünlerinden faydalanırken buna göre farklı vade seçenekleri arasında karar veriyor, taksit ve ödemelerini takip ediyor ve diledikleri noktada borçlarını kapatabiliyorlar. Şans kartları, özel görevler ve oyunda erişilen hedefler doğrultusunda edinilen rütbelerle de zenginleştirilen oyun Facebook üzerinde kısa sürede çok hızlı bir şekilde yayılarak belirlenen hedeflere ulaşmayı fazlasıyla başardı.

Sonuç: Bir ay süren kampanya dönemi boyunca MortgageMania uygulaması 160,596 tekil ziyaret elde ederken, 50.972 kayıtlı üye tarafından oynandı. Üye başına ortalamada 2 saat 11 dakika gibi olağanüstü bir marka etkileşim süresi yaratıldı. Dört haftalık süre içerisinde oyun 85,000 mahalleye genişledi. Bu mahallelerin üzerinde 793,000 ev satın alındı. Bu evler için 1,5 milyon alım/satım işlemi gerçekleştirildi. 1.2 milyon işlemde Mortgage kredisi kullanıldı. Üyelerin %81'i oyunda en az bir kez Mortgage kredisi kullandıkları bir işlem gerçekleştirdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.magiclick.com/cs/ykb/mortgage-mania-en.aspx