MENÜ

Mercedes-Benz A-Serisi Sedan Lansman Kampanyası

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Mercedes-Benz Ajans(lar) : OMD Teads

Pazarlama hedefi: Sesli komutları algılayan MBUX yapay zeka teknolojisini kullanıcılara deneyimletmek.

Yaratıcı strateji: “Hey Mercedes!” ve “Bagaj aç” sesli komutlarını içeren iki temel video, Yeni A-Serisi Sedan hedef kitlesine giderek araç içi sesli komut deneyimini yaşatmalıydı. Bunun için programatik hedefleme imkanları, mobil display envanteri ve Teads ile beraber geliştirilen “Voice Activated” interaktif video formatı iletişimin merkezine alındı.
 

Uygulama: “Yeni A-Serisi Sedan ile tanışmaya hazır mısın? Mikrofonunu kullanarak alttaki komutları söyle ve keşfetmeye başla!” mesajı ile hedef kitleye mobilde ulaşıldı. Kullanıcılar mikrofonlarını kullanarak “Hey Mercedes” sesli komutu ile tetiklenen Yeni A-Serisi Sedan’ın Sesli Komut Özelliği ile ilgili kampanya videosunu izlerken, “Bagajı Aç” sesli komutunu veren kullanıcılar ise bagaj hacmi ile ilgili olan video ile karşılaştılar. Kampanyada, Mercedes-Benz DMP’sinden elde ettiğimiz offline satış kaynaklı Mercedes-Benz otomotiv satın almış kitlenin look-a-like’ları, sitedeki Yeni A-Serisi Sedan araç konfigüratörünü kullananlar ve broşür indirenler segmentleri hedeflendi.

Sonuç: Mercedes-Benz DMP’sinin sağladığı veri olanakları sayesinde hem offline CRM hem de websitesi aşamalarını kapsayan data stratejisi ile hedeflemeler keskinleştirildi. Bunun sonucunda da potansiyel 10.000’in üzerinde Yeni A-Serisi Sedan ilgilisi kitleye Hey Mercedes! ve Bagajı Aç! komutu söyletildi. Komutlarla birlikte açılan tanıtım videoları %80 tamamlanma oranına ulaştı. Toplamda 500.000 kişiye mesaj ulaştırılırken kampanya aracılığı ile bayilere giden kitlenin %10’u sesle aktive olan mesaja yakalandı. Form doldurup Mercedes-Benz bayilerine gelen kullanıcı oranı normal dönemlere göre %20 artış gösterdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=3mJxM_Pp9i0&feature=youtu.be