MENÜ

Mercedes A Yeni Nesil Kimdir Uygulaması

Kategori : İnteraktif Reklam Filmleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Mercedes-Benz Ajans(lar) : Mobilike Zenith

Pazarlama hedefi: Yenilenen ve gençleşen tasarımları ile daha farklı ve genç bir hedef kitleye de konuşmaya başlayan Mercedes-Benz için “yeni nesil” olarak adlandırdığı modellerin iletişimi genel marka imajı içinde çok büyük öneme sahip. Bu kampanyanın temel hedeflerinden biri de Mercedes-Benz markasının gençleşmesine katkı sağlaması idi. Hedef ve sloganın yeni nesil olduğu bir üründe de tüketiciye yeni nesil reklam modelleri deneyimleterek ulaşılmak istendi.

Kampanyanın amacı:   “Yeni Bir Nesile Hazır” söylemi ile yola çıkan A serisinin lansmanında yeni nesili en iyi temsil eden mecra olan mobilde farklılaşarak kullanıcıyı interaksiyona geçirecek bir proje hayata geçirmek.

Hedef kitle: Giyinişle, duruşuyla ve havasıyla her zaman yeni kalmanın yolunu bulan, şehrin tüm nimetlerinden faydalanmak isteyen, gusto seviyesini olabildiğinde üst seviyede tutmaya çalışan,  25-35 yaş arasında, evli olsa da ruhen bekar erkekler.

Yaratıcı strateji: Mercedes-Benz’in yeni A Serisi’ni yeni nesile tanıtmak için bir video tasarlandı. Yeni nesil demek mobil demekti ve onlara sadece video izletmek onları etkilemeye yetmeyecekti, bu nedenle videonun daha sürükleyici bir hale getirilmesi amaçlandı.

Uygulama: Swipe butonu, extented videolar, ekranı değiştirme özelliği

Sonuç: Yerleştirilen butonlar sayesinde, izlenmelerin 1.019.292’sini kazanılmış medya olarak elde edildi. Kullanıcılar 1.016.554 kere swipe aksiyonunu deneyimleyerek videonun yıldızı oldular. %15.27 CTR elde edildi. Butonlarla yönlendirilen ek videoların ortalama izlenme oranı %99.87’yi buldu. Hâlihazırda 45 saniye olan videonun ortalama izlenme süresi, videonun kendi uzunluğunu da geçerek 67 saniyeye çıkarıldı. Böylece ilk defa bir preroll kampanyasında swipe aksiyonu mobil interaksiyonu artırmak için kullanılmış oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/MP8yh5vlLq8