MENÜ

Mars Can Wait

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : JustDiggit Ajans(lar) : Havas Turkey

Pazarlama hedefi : Justdiggit iklim kriziyle savaşan global bir STK. Yapılan kampanya ile de küresel iklim krizine dikkat çekmeyi amaçlandı. Bu sebeple kampanyanın bir pazarlama hedefi bulunmamaktadır.

Reklamın hedefleri : Justdiggit adının duyulmasını sağlamak. Perseverance’nin Mars’a inişini heyecanla takip eden insanlığın ilgisini çekmek. İklim değişikliğine karşı dikkat çekmek. Sosyal medyada konuşma, tartışma başlatmak. Justdiggit’e bağış sağlamak.

Hedef kitle: Sosyal medyayı aktif olarak kullanan ve buradaki tartışmalara, konulara ilgi duyan geniş bir hedef kitleye seslendik.

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Justdiggit’in iklim değişikliğinin dünyamıza dünyamıza etkilerini en aza indirecek basit bir çözümü var: Sadece kazmak. Toprağa earthsmile adında basit çukurlar açarak suların burada birikmesini ve yeniden o bölgenin yeşermesini sağlıyorlar. Bu durumu tüm dünyaya duyurmak için, tüm dünyanın baktığı bir yere odaklanıldı. Perseverance’nin Mars’a inişi. Justdiggit çalışma sahasından bir fotoğraf çekerek, üzerinde earthsmile’lar bırakıldı Bunu da bir komplo teorisyeni gibi sosyal medyada paylaşıldı. WOM etkisiyle farklı mecralar arasında görsel yayıldı. İnsanlar görsele görüp “Mars’ta hayat var mı?” soruları sormaya başladı. Bizimle birlikte #lifeonmars hashtag’i global trendtopic olunca tüm dünyaya gerçeği açıklandı. “Burası Mars değil. Dünya. Tanzanya.” deyip insanlara “İklim değişikliğiyle bekleyen bi’ dünya varken; Mars bekleyebilir. Dünya bekleyemez” dendi. İnsanların ilgisi Mars konusundan iklim değişikliğine çevrildi.

Link: https://youtu.be/xjIpdfmG9c4