MENÜ

MAC Cosmetics Programatik OOH ile Mağazaya Yönlendirme

Kategori : Ev-Dışı Dijital
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Dijitalden Mağazaya
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Elca Kozmetik Ajans(lar) : Mindshare Awarion

Pazarlama Hedefi: MAC Cosmetics’in Retro Matte Likit Rujunu kategori de lider ürün konumuna getirmek ve mağaza trafiğinin ve satışının düşük olduğu ilgili mağazalarda satışları ve trafiklerini arttırmak.
Kampanyanın Amacı: Mağaza Trafik ve Satış Artışı.

Yaratıcı Strateji: Araştırmalar, açıkhava reklamı görenlerin %88’i, reklamı gördükten sonra 30 dakika içinde mağazayı ziyaret ettiğini, %58’inin ise mağaza yakınındaki reklamların alışverişlerini olumlu tetiklediğini söylüyor. Bu iki temel içgörüye dayanarak mağaza yakınlarında yer alan açıkhava alanlarını efektif kullanacak bir medya çözümü hayata geçirildi. MAC Cosmetics icin önemli olan Zorlu ve Kanyon mağazalarından gelen günlük trafik ve satış verisini, bu AVM’lerde bulunan dijital ekranlarda medya kullanımlarını ve satış tekliferini gerçek zamanlı olarak optimize etmek için kullanıldı. Bu sayede ne zaman ve ne kadar frekansta, hangi kampanya mesajı ile yayında olacağının kararını vererek bütçenin verimli kullanılmasıydı.

Uygulama: Zorlu ve Kanyon MAC Cosmetics mağazalarının trafiklerinin düştüğü saatlerde ücretsiz makyaj uygulaması iletişimi ile trafik artırılmaya çalışılırken, yoğun saatlerinde ise ana kampanya iletişimi yaparak kreatifler optimize edildi ve mağaza trafiklerine göre kampanya stratejisini anlık dataya göre adapte edildi. Mağazaların satış takip sistemlerinden gelen veriyle, DSP’den gelen kampanya verisini bir dashboard’a aktarıp, performansı gerçek-zamanlı olarak takip edildi. Sistem ile akan bu veriler sayesinde medya planını yaşayan ve optimize olan bir plan haline getirildi, aynı zamanda kampanya sonuçlarını doğrudan etkileyecek kararlara; en doğru bütçe, zaman ve kreatif (kampanya mesajı) ile anlık olarak müdahale edilebildi. Sadece mağaza trafiğine değil iş sonuçlarana da oldukça iyi hizmet eden bu kampanyada pazar payında artış elde edildi.

Sonuç: Yapılan optimizasyonlar neticesinde, iki AVM genelinde haftalık satış artışı %28. Zorlu’daki mağazanın trafiği %23, Kanyon’nun ise %34. Retro Matte’in toplam satıştan aldığı pay geçen yıl %1 iken, bu yıl %14’e çıktı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/6IOfAjZ_euE