MENÜ

Lovemark

Kategori : Doğrudan Pazarlama
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Volkswagen Türkiye Ajans(lar) : Likeable İstanbul

Pazarlama Hedefi:  Ipsos KMG'nin yaptığı araştırmaya göre Volkswagen Türkiye'nin en sevilen otomobil markası seçildi. Kampanyada hem bu durumun bilinirliğini artırmak, hem de markayı seven kitleyi satışa yönlendirmek hedeflendi.

 

Kampanyanın Amacı:  Lovemark seçilmeyi sağlayan hedef kitleye bu sevginin karşılıklı olduğunu bir indirim ile göstermek.

 

Hedef Kitle:   20 - 45 yaş arası. A, B Grubu, Volkswagen sahibi olmak isteyen; ancak pahalı bulan potansiyel müşteriler.

 

Yaratıcı Strateji: Konu Lovemark olunca kampanyasına 14 Şubat Sevgililer Günü'nde başlandı ve yarışma kurgusu katılabilmek için 2 kişi gerekecek şekilde tasarlandı. 

 

Uygulama:    

Sevgililer Günü'nde yayına giren kampanyada kullanıcıların sevdikleri bir kişinin yardımıyla elleri ile kalp işareti yaparak (buna "Lovemark İşareti"  adı verildi.) kalbin içine bir Volkswagen yerleştirerek çektikleri fotoğrafları göndermeleri istendi.

 

İlk planda 1505 adet fotoğraf alındı. Bu sevginin karşılıklı olduğunu göstermek için gönderilen 1.505 indirim kodunun büyük bir kısmı değerlendirildi ve 957 adet Volkswagensever bu kodları kullanarak yeni Volkswagenlerine kavuştu. İlgi o kadar büyük oldu ki, kampanya  bitirilemedi. İndirim için fotoğraf gönderme zorunluluğunu kaldırarak kampanya fırsatı herkese açıldı. 3 ay içinde toplam 20.361 kod gönderildi ve bunların 5.651 adedi satışa dönüştü.

 

Kampanya Facebook üzerinden düzenlendi. Facebook sayfası ve Facebook Offers kullanıldı. Böylece yalnızca Facebook Reklamları için bütçe kullanıldı. Özetle, az bir bütçe kullanarak çok sayıda araç satışı gerçekleştirildi. 

 

Sonuç:  Kampanyanın fotoğraf gönderme kurgusu 3 hafta yayında kaldı. Bu süreçte 1.505 fotoğraf aldık.

 

Toplamda;

- 20.361 kod gönderildi.

- 5651'i satışa dönüştü.

 

Otomotiv sektörün büyüyüşünün yavaşladığı bir dönemde Volkswagen Türkiye bu kampanya ile satışlarını artırmış oldu.

Paylaşılan 1.505 Lovemark fotoğrafı Volkswagen'in Lovermark algısının başarılı bir şekilde yayıldığını gösteriyor.

 

Gönderilen kodların %25'inden fazlasının satışa dönüşmesi dönüşüm oranının başarısını gösteriyor.

 

5.651 satış, hedefimizin 11 kat üstüne çıktığımızı gösteriyor.

 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

www.youtube.com/watch?v=LDVL3fSBCd8