MENÜ

Logo Yok

Kategori : Marka Konumlandırma / Farkındalık Yaratma
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : OMD

Pazarlama Hedefi: Mısır cipsi kategorisinde Doritos’un pazar payını artırmak ve genç hedef kitlenin ilgi alanları doğrultusunda güçlü bir iletişim ile markanın ‘Bold’ duruşunu pekiştirmek.

Reklamın Hedefleri: Genel hedef kitlede bilinirliği ve penetrasyonu arttırmanın yolu en mass iletişimin yapılabileceği mecra TV’ydi. Ancak Doritos, gençleri radarına aldı ve büyümeyi bu hedef kitle üzerinden yakalamak istedi. Bu sebeple; genç hedef kitlenin ihtiyaçları, yaşam tarzı ve ilgi alanları araştırılarak, medya tüketim alışkanlıkları da denkleme dahil edildi. Gençler kendi içlerinde alt-segmentlere ayrıştırılarak iletişim tasarlandı ve dijitalde farklı mecralarda farklı konseptlerle görünürlük sağlandı. Kampanya kurgulanırken hedef kitlenin minimum %50’sine ulaşılması hedeflendi.

Hedef Kitle: Hedef kitle televizyonda 15-34 yaş aralığında olan kişiler olarak belirlenirken dijitalde ise 18-34 yaş ile reach KPI belirlendi. Özellikle dijital medyada gençler ve üniversite öğrencileri iletişim odağına alınarak GenZ’ye ulaşılmak istendi.

Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Hedef kitle ilgi alanlarıyla segmente edildi; filtre sever kitle Snapchat’te ikonik üçgenli bir filtre üzerinden buluşturuldu. Oyun sever gençler için ise, oyun uygulamalarında yayılmak üzere interaktif bir video hazırlandı ve kullanıcılardan videodaki üçgen cipsleri toplamaları istendi. Müzikle ilgili hedef kitle için ise, Spotify’da masthead üzerinden ilerlenerek, playlist’ler ve albüm kapakları ikonik üçgenle hacklendi.

Uygulama: Hedef kitle olan gençlerin sosyal medya filtreleri kullandığı ve paylaştığı biliniyordu ve bu yüzden Snapchat içerisinde bir filtre yapılmasına karar verildi. Filtre, oldukça kullanılan bir tarzda kullanıcıların kafalarını değiştirecek şekilde tasarlandı ve bu değişime Doritos entegre edildi. Böylece kullanıcılar kafalarının Doritos üçgenine dönüşmüş haliyle paylaşımlarını gerçekleştirdi. Hedef kitlenin bir diğer alışkanlığı ise müzikti ve müziği en çok dinledikleri yer olan Spotify’larının hacklenmesine karar verildi. Üçgen mesaj Spotify’ın içerisine native bir rich media tasarımıyla yerleştirildi ve kullanıcıların ana sayfalarındaki Spotify’a özel alanlar reklam filmindeki üçgen mesajlarla hacklenmiş oldu. Oyun, hedef kitle için olmazsa olmaz olan alan olduğundan Adcolony’de yaplan engagement’lı video ile kullanıcılardan video içerisindeki üçgenleri toplamaları istendi. Tüm üçgenleri toplayan kullanıcılar son ekranda üçgenlerle Doritos oluşturduklarını görerek kampanya mesajı ile etkileşime geçmiş oldular.

Link: https://vimeo.com/videosanatcom/review/463050339/84e28bf9f5