MENÜ
22.03.2018

Liderlerin Dijital Dünyası Bölüm 5 - Gamze Çuhadaroğlu

IAB Türkiye olarak, internetin tüketicinin gündelik hayatında, markaların stratejik planlarında yarattığı dönüşümü irdelemek ve liderlerin dijitale bakış açısını anlamak için hazırladığımız röportaj serisinin beşinci röportajını, Danone Türkiye Entegrasyonu ve Danone Su Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu ile gerçekleştirdik.

Türkiye’de dijital reklamcılığın geleceğine ışık tutacağını ümit ettiğimiz ve Yeni Trendler Yürütme Kurulumuzun çalışmalarıyla hazırlanan bu diziyi keyifle takip etmeniz dileğiyle…

İnternet ve dijital platformları kullanmaya ne zaman başladınız? Bu süreçte siz ve şirketiniz açısından ne gibi iyileşmeler oldu? Hayatınızda neler değişti? Örneğin, çocuklarınız ile iletişim yöntemleriniz değişti mi? WhatsApp ve Facebook üzerinden onlarla iletişim kuruyor musunuz? (Kişisel)

Gamze Çuhadaroğlu: Teknoloji ve internet dünyasının hızla gelişmesiyle birlikte hayatımızda birçok şey değişmeye başladı. Hayatlarımız daha kolay bir hale geldi ve yaşam kalitemiz arttı. Bunun yanında iletişim metotlarımız da değişti. Ben de hem özel hayatımda hem de iş hayatımda teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye çalışıyorum. Bu süreçte özellikle kızımın ve oğlumun deneyimlerinden çok yararlandım. Özellikle Whatsapp gibi anlık mesajlaşma uygulamaları hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Bu uygulamaları yurtdışında eğitim gören oğlumla görüntülü konuşmak için de sıkça kullanıyorum.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau geçtiğimiz haftalarda katıldığı “Dünya Ekonomi Forumu”nda teknolojik gelişmelere dair çok anlamlı bir söz söylemişti: “Değişim, hiç bu kadar hızlı olmamıştı ancak bir daha asla yavaş olmayacağına da eminim.” Biz de şirket olarak bu alanda muazzam bir potansiyel olduğunu düşünüyor, dijital alandaki yatırımlarımızdan da faydalanarak tüm paydaşlarımız için daha inovatif, daha yüksek standartlarda bir hizmet götürmeyi hedefliyoruz.    2020 hedeflerimiz doğrultusunda çalışanlarımızın da daha dijital bir ortamda çalışmasına yönelik adımlar atıyoruz. Bu kapsamda 2017 yılında şirket içinde kullanıcı merkezli bir yaklaşım benimseyerek dijital dönüşüm programını hayata geçirdik. Bu program ile Danoneliler arasındaki iş birliğini artırmayı, dijital araçları kullanarak doğrudan ve etkin bir şekilde paydaşlarımıza verimli bir şekilde ulaşmayı hedefliyoruz.

Kişisel olarak internetin dönüşümünü nasıl takip ettiniz ve deneyimlediniz? Kuşaklar arası değişim konusunu siz nasıl yorumluyorsunuz?

Gamze Çuhadaroğlu: Teknoloji kuşağı olarak da bilinen Y kuşağı yani milenyumlular doğdukları andan itibaren bu teknolojiyle tanıştıkları için önceki kuşaklara göre daha avantajlılar. Kendi çocuklarımda da yeni neslin teknolojiye adaptasyon hızını görüyor ve çok heyecan verici olduğunu düşünüyorum. Bu noktada “ters mentorluk” (reverse mentoring) yaklaşımının çok faydalı olduğuna inanıyorum. Çocuklarımızdan, genç çalışma arkadaşlarımızdan öğrenecek çok şey var ve bu fırsatı kaçırmamalıyız.

Dijitalde hayatınızı kolaylaştıracak hangi uygulamaları kullanıyorsunuz?

Gamze Çuhadaroğlu: Günlük yaşantımızdaki yoğunluk karşısında dijital uygulamalara kayıtsız kalmak mümkün değil. Gündemi ve sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek için mutlaka çeşitli mobil haber uygulamalarını kullanıyorum. Ayrıca yine anlık haber takibi yapabilmek için Twitter’ın filtreleme özelliğinden yararlanarak gündem özelinde gözlemler yapabiliyorum. Bunun yanında yoğun iş tempomda bana yardımcı olması için “Reminders” uygulaması ile günlük yapacaklarımın listesini oluşturuyorum.  Özel hayatımda ise spor vazgeçilmezlerim arasında. Spor günlüğümü tutabildiğim uygulamaları sıkça kullanıyor ve bu sayede kişisel hedeflerimi takip ediyorum.

Kendinizi ve şirketi dijital alandaki gelişmelere nasıl hazırladınız? Ne yapmayı planlıyorsunuz?

Gamze Çuhadaroğlu: Bugün dijital medya iş dünyasının can damarlarından birisi. Geleceğin şirketlerini dijital araçlardan bağımsız düşünmek imkânsız. Özellikle de iletişim kanallarımızda giderek dijitale ağırlık veriyoruz. Bu yöndeki yatırımlarımızı artırırken diğer taraftan iş yapış modellerimizi de bu yaklaşıma uyarlıyoruz.

Ayrıca Hayat Su olarak hayatın her anında su tüketimini teşvik ediyoruz. Sağlıklı yaşamın önemini tüketicilere anlatmayı ve su tüketim bilincini oluşturmayı misyonumuz edindik. Bu misyonun adımlarından biri olarak Facebook Messenger platformu üzerinde hayata geçirdiğimiz “Hayat Su Hatırlatıcı” ile su içmeyi unutanlara günde altı kez düzenli olarak hatırlatmada bulunuyoruz. “Pazartesi yorucu bir hafta seni bekliyor ama su içerek kendine gelebilirsin!” gibi mesajlarımızla su içme alışkanlığını daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında Aslı Filinta tasarımlı Dört Mevsim şişelerimiz gibi yeni ürün lansmanlarımızı dijital medya kanallarını kullanarak yenilikçi bakış açımız ile tüketicilerimizle buluşturuyoruz.  İnternet dünyasının önde gelen tüm sipariş platformlarında da yer alarak dijitalin faydalarından yararlanıyor ve tüketicilere özel kampanyalarımızla herkes için su erişimini daha kolay hale getiriyoruz.   

Daha çok yeni sosyal medyada #Hayatasor etiketiyle, tüm tüketicilerimizin Hayat su hakkında en çok merak ettiği soruları iletebilecekleri bir kampanya başlattık. Bu soruların cevabına yönelik ise satış, pazarlama ve operasyon gibi pek çok farklı fonksiyonda görev alan yöneticilerimiz aracılığıyla bir video mesajı yayınlamayı planlıyoruz. Dolayısıyla hem sosyal medyada hem de satış kanallarında müşterilerimizle olan iletişimimizde dijital mecrayı daha verimli kullanarak onların talep ve görüşlerini çok daha kısa bir sürede değerlendirmeye çalışıyoruz.   

Dış paydaşlarımıza olduğu kadar çalışanlarımıza da dijital dünyanın imkanlarını sunmayı önceliğimiz kabul ediyoruz. Facebook ile gerçekleştirdiğimiz global iş birliği doğrultusunda tüm dünyadaki Danoneliler ile daha hızlı bir şekilde bağlantı kurmamızı sağlayan Workplace by Facebook platformunu kullanmaya başladık. Şirket içi doküman ve fotoğraf paylaşımlarımız, anlık mesajlarımız ve ekip gruplarımız ile bir arada çalışmayı daha basit ve etkili hale getirdik. Mobil uygulama desteği ile de herkesin dilediği yerde dilediği zamanda paylaşımda bulunmasına olanak tanıdık. Tüm iş birimlerimiz için bu dijital yeniliklerin daha kolay yürütülmesi için genç nesilden oluşan bir Dijital Elçiler ekibimiz var. Şirket olarak networking, sınıf içi eğitimler, e-learning ve iş başında öğrenme gibi güçlü gelişim araçlarımız sayesinde çalışanlarımızın dijital alandaki becerilerini destekliyoruz.

Sosyal medyada hangi platformlarda hesaplarınız var ve hangi amaçlarla kullanıyorsunuz?

Gamze Çuhadaroğlu: Sosyal medyada Facebook, Instagram ve Twitter platformlarında hesaplarım var. Son zamanlarda özellikle Instagram’ı yoğun olarak kullanıyorum. Arkadaşlarım, ailem ve ilgi alanlarıma yönelik paylaşımları gün içinde fırsat buldukça bu platform üzerinden takip ediyorum. Instagram anıları arşivlemek kadar bazı konularda farkındalık yaratmak için de büyük önem taşıyor. Kişisel olarak önemsediğim özel günleri, Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri Instagram aracılığıyla çevremle paylaşmaya gayret ediyorum. Aynı zamanda sosyal medya aracılığıyla tüketici iç görülerini ve yorumlarını dikkatle inceliyorum.

Şirketinizin reputasyonunu geliştirmek için online'ı kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız nasıl kullanıyorsunuz?

Gamze Çuhadaroğlu: Tüm Danone şirketlerimizin (Danone Sütlü Ürünler, Nutricia Anne Bebek Beslenmesi, Nutricia Medikal Beslenme, Hayat Su) faaliyetlerini tek bir çatı altında topladığımız “Danone Careers TR” adlı hesabımızla Facebook, Instagram, Linkedin, Youtube ve Twitter üzerinde aktif bir şekilde yer alıyoruz. Danonelilerin anlamlı yolculuklarını, şirket içinde ve dışında yaptığımız faaliyetleri, potansiyel adaylar ve üniversite öğrencileri için sunduğumuz kariyer fırsatlarını anlattığımız, kısacası “Daha Sağlıklı Bir Dünya İçin Çalışıyoruz” söylemimizi yansıttığımız her işimizi bu platformlarda paylaşıyoruz.

Olan/oluşabilecek kriz ve acil durum dönemlerinde negatifi pozitife çevirmek üzere dijital platformu yönetmek için profesyonel destek alıyor musunuz? Nasıl?

Gamze Çuhadaroğlu:  Kriz ve acil durum dönemlerinde başta kurumsal iletişim ve dijital pazarlama olmak üzere ekiplerimizin uzmanlığından faydalanıyoruz. Bu ekiplerimiz çeşitli dijital araçlar sayesinde marka çatımız altında çıkan ifadeleri tarayarak hızlı bir şekilde aksiyon alabiliyor.

Gamze Çuhadaroğlu LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/gamze-cuhadaroglu-7a702751/