MENÜ
03.11.2017

Liderlerin Dijital Dünyası Bölüm 1: Erden Timur

IAB Türkiye olarak, internetin tüketicinin gündelik hayatında, markaların stratejik planlarında yarattığı dönüşümü irdelemek ve liderlerin dijitale bakış açısını anlamak için bir röportaj dizisi hazırladık. İlk röportajımızı Nef İnşaat’ın CEO’su Erden Timur ile gerçekleştirdik.

Türkiye’de dijital reklamcılığın geleceğine ışık tutacağını ümit ettiğimiz ve Yeni Trendler Yürütme Kurulumuzun çalışmalarıyla hazırlanan bu yazı dizisini keyifle takip etmeniz dileğiyle…

IAB: İnterneti ve dijital platformları ne zaman kullanmaya başladınız? Şirketiniz ve sizin için bu süreçte nasıl bir gelişme oldu, yaşamınızda neler değişti?

Erden Timur: Nef, kurulduğu ilk günden bugüne yenilikçi ve dinamik yapısıyla dijital platformlara önem veren, buna göre de faaliyetlerinin her aşamada hem gerekli zamanı hem bütçeyi ayıran bir şirket. Yaklaşık 1,5 sene önce relansmanını yaptığımız nef.com.tr de dijital bakış açımızı gösteren güzel bir örneklerden bir tanesi.

Nef’in kurulduğu ilk günden beri, beğenilen, sürekli güncel tutulan bir web sitesi vardı. Ancak ‘Nasıl daha iyisini yaparız?’ fikrinden hareketle, yeni bir web sitesi tasarlamak için kolları sıvadık. Öncelikle müşterimizin beklenti ve ihtiyaçlarını daha iyi belirlemek amacıyla 3 aylık bir süreçte birtakım araştırmalar yaptık. Bu araştırmaların kapsamında birebir müşteri ziyaretlerinden, daha önceden Nef’ten ev almış insanların geçmiş tecrübelerine kadar birçok noktayı irdeledik. Edindiğimiz bilgiler ışığında ortaya çıkan bu ihtiyaçları karşılayacak ve sektörde alışılagelmişin dışında bir web sitesi hazırladık.

nef.com.tr ile bugüne kadar;

 • The Stevie Awards’da Real Estate Website kateogorisinde bronz ödül,
 • International Property Awards’da ödül,
 • European Property Awards’da (5 Star) Development Website ödülü,
 • W3 Awards’da en iyi web sitesi gümüş ödülü,
 • Communicator Awards’da Best Real Estate Website alanında Golden Award gibi pek çok prestijli ödülün sahibi oldu.

Öte yandan 2012 yılından bu yana sosyal medya kullanımına ayrı bir özen gösteriyoruz.

Sosyal medyaya ayırdığımız emek ve kaynağı her geçen yıl daha da artırıyoruz. Bugün sektörde en çok Facebook takipçisi olan markayız. 2014 yılında özellikle sosyal medya kanalında satış odaklı yaptığımız kampanyalar sayesinde Facebook Business tarafından bir case olmamız, tüm dünyada örnek olarak gösteriliyor olmamız da bu noktadaki öncü duruşumuzun bir diğer göstergesidir ve ülkemiz adına da gurur kaynağıdır.

IAB: Kendinizi ve şirketinizi dijital alandaki gelişmelere göre nasıl hazırladınız? Neler yapmayı planlıyorsunuz?

E. Timur: Nef’in genç ve dinamik yapısı, dijital dünyanın hızına ve gelişimine çok çabuk adapte oldu diyebiliriz. Ulaşmaya çalıştığımız herkesin teknolojik gelişmelere adapte olarak dijitalleşmesi bizim de yönümüzü çizmemizde ve kendimizi buna hazırlamamızda öncü oldu.

Şirketin ilk kurulduğu zamanlardan bugüne baktığımızda mobilin ve tabletin payının dijital çalışmalarımızda giderek arttığını görüyoruz. Hem ziyaretçi sayıları anlamında hem de bu kaynaklardan gelen talep anlamında ciddi bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Doğru zamanda doğru bir şekilde bu mecraları kullanabiliyor olmak işin başarısı için çok kritik. Bu noktada biz de işin uzmanı bir kadro ile üzerine sık sık da tartışarak ve müşterileri dinleyerek doğru işler yapma gayretindeyiz ve önümüzdeki dönemde müşterilerimizle aramızdaki bağı daha da kuvvetlendirmek adına bir takım mobil çözümlere yönelik çalışmalarımız olacak.

Biz Nef olarak, müşterilerimizle aramızdaki bağı online platformlarda daha güçlü ve daha uzun soluklu devam ettirebilmeyi mümkün kılmak istiyoruz.

IAB: Yıllık bütçenizin ne kadarını online’a ayırıyorsunuz? Dijital medya planlama bütçeniz her yıl artan bir ivmeyle mi büyüyor?

E. Timur: Her ne kadar şu anda bir bütçe telaffuz etmek doğru olmasa da, baktığımızda sektörde dijitale kaynakları içinde en fazla payı ayıran marka olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu pay önümüzdeki dönemde de artarak da devam edecektir.

Dijitali yakalayamayan, anlayamayan, müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarına göre dijitali yorumlayamayan markaların yarışın çok gerisinde kalacağına inanıyoruz. Öncü olabilmek için, doğru hedef kitleye ulaşabilmek için dijital önemli bir çözüm yöntemidir ve diğer mecralardan ayrışan en önemli artısı ölçümlenebilir olmasıdır.

IAB:  Yazı dizimize katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederiz.

 

Erden Timur – Özgeçmiş

Foldhome ve Foldoffice konseptlerinin yaratıcısı, aynı zamanda Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, 1982’de Mersin’de doğdu. Orta öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamlayan Timur, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2005 yılında mezun oldu.  Ardından London School of Economics’te Ekonomi eğitimi alan Timur, Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. bünyesinde profesyonel yaşama başladı.

Erden Timur, Nef markası ile 2010’dan itibaren gayrimenkul sektörüne, sektörün çalışma ve üretim anlayışını yönlendirecek ilkler kazandırdı. Nefes’ten ilham alarak geliştirdiği Nef markasının temel çalışma ilkesi ‘Başkasının derdine dertlenmek’ oldu. Tasarımı insanlar için lüks olmaktan çıkararak, bir yaşam biçimi haline getirme anlayışını misyon edinen Timur, 24 odalı ev konsepti Foldhome/Foldoffice ile Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza atarak, 2011 yılında Nef markasını, dünyanın en önemli tasarım fuarlarından “%100 Design London”a katılan dünyadaki ilk gayrimenkul firması yaptı. İnsan beklenti ve ihtiyaçlarını çalışmalarının merkezine alan Erden Timur geliştirdiği 18 (patenti alınan veya alınmakta olan) keşifle ulusal ve uluslararası ölçekte farklılaştı.

Nef markasıyla aralarında Wired’ın da bulunduğu dünyaca ünlü medya kanallarında projeleriyle yer alan Erden Timur’un yenilikçi vizyonu ile geliştirdiği projeleri, bugün Türkiye ve dünyanın farklı noktalarında uygulanıyor.

Erden Timur Nef markasının yanı sıra NEF ve Kentsel Strateji şirketlerinin gönüllü işbirliği ile Büyük Marmara Depreminin 14. yılında kurulan Kentsel Vizyon platformunda yer alarak;

“Kentlerin geleceğini, kamu, sivil ve özel sektör güç birliği ile bölge, kent ve mahalle ölçeğinde çalışmalar yaparak yeniden kurgulamak, yeni kent modelleri ve planlama yaklaşımları geliştirmek ve eğitim, iş yaratma, model oluşturma ve farklılık, farkındalık yaratma”  hedefine destek veriyor. Bu çerçevede 81 Kent 81 Vizyon, 39 Kent 1 İstanbul ve On Proje Onlarca Etki programları hayata geçirildi. Şirketini “sosyal bir şirket” olarak tanımlayan Erden Timur, “toplumdan aldığımızı topluma vermemiz gerek” anlayışıyla toplum yararına pek çok farklı hayır işlerine özel zaman ayırıyor. Capital Gönlü Zenginler programına 2012 yılından bu yana destek veren Timur, bu anlayışın toplumda yaygınlaşmasına öncülük ediyor.

Ödülleri ve Başarıları

 • “Yılın Girişimcisi” -  MESİAD (Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği, 2010)
 • “Türkiye İş Dünyasının Yıldızları: 40 Yaş Altı 40" Araştırması’nda 6. Sırada – (Fortune Dergisi, 2011)
 • “Türkiye İş Dünyasının Yıldızları: 40 Yaş Altı 40” Araştırması’nda 15. Sırada - (Fortune Dergisi, 2012)
 • Son 11 yılda "Türkiye'nin En Çok Bağış Yapan Şirketleri / İş İnsanları" araştırmasında; Nef markası adı altında  Erden Timur, Türkiye'de 2012 yılında 21.sırada, 2013 yılında 12.sırada ve 2014 yılında ise; 14. sırada yer aldı.
 • ‘’Türkiye İş Dünyasının Yıldızları: 40 Yaş Altı 40’’ Araştırması’nda 28.Sırada – (Fortune Dergisi,2015)

Konuşmacı ve Sponsor olarak yer aldığı organizasyonlar

2015

 • Uludağ Ekonomi Zirvesi Co Sponsorluk ve Kapanış Konuşması (13 - 14 Mart 2015)
 • MIPIM Investor Lunch Sponsorluğu (8 – 11 Mart 2015)
 • GYODER – Gaziantep Ticaret Odası (26 Şubat 2015)

Gayrimenkul Sektöründe Trendler ve Markalaşmanın Önemi – Konuşmacı

 • The Internet of Things Zirvesi – Konuşmacı (30 Eylül)
 • CEO Club Bankacılar Zirvesi – Ana sponsorluk ve Açılış Konuşması (21 Ekim 2015)
 • Young Guru Academy – Konuşmacı (21 Kasım 2015)

2014

 • 13.PwC Çözüm Ortaklığı Platformu (8 Aralık 2014)

Türk İş Dünyasının Penceresinden Mega Trendler – Konuşmacı

 • Gayrimenkul Zirvesi ’14 (3 Aralık 2014 )

İnovasyon Sponsorluğu

 • Yeni Nesil Liderler Zirvesi (30 Ekim 2014)

Yeni Dönemin Yeni Kuşağın Liderleri – Konuşmacı

 • III. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi İstanbul (17 Nisan 2014)

İnovasyon Sponsorluğu

Gayrimenkul Sektöründe Yenilikler – Konuşmacı

 • Uludağ Ekonomi Zirvesi Lounge Sponsorluğu (21 - 22 Mart 2014)
 • MIPIM Açılış Gecesi Sponsorluğu (11 - 14 Mart 2014)
 • 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi (20-21 Şubat 2014)

Yeşil Okul Sponsorluğu  

“Sürdürülebilir Eğitim Yapıları / Türkiye’de Neler Yapılabilir?” oturumunda – Konuşmacı   

‘’İşverene Teşvik’’ Ödülü - Nef Offices Levent 03 Projesi ile

 • Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi (6 Şubat 2014)

İnovasyon Sponsorluğu.

“2014 Yılında Gayrimenkul ve İnşaat Sektörünün Kentsel Dönüşüm Planları” Oturumu - Konuşmacı

 • İnşaat ve Konut Konferansı (21 Ocak 2014)

“Sürdürülebilir Kentler, Mega Şehircilik Projeleri ve Kentsel Dönüşüm” Oturumu – Konuşmacı

 • GRI Turkey 2014 (13 14 Ocak 2014)

‘’Türkiye’de Gayrimenkul-Genel Görünüm ve Olanaklar’’ Oturumu – Konuşmacı

2013

 • GRI Sürdürülebilirlik ve Raporlama Konferansı (2013)

“İstanbul'un Kentsel Dönüşümü - Nereden Başlamalı?”

“Konut Geliştirme – Nasıl fark yaratmalı?” – Konuşmacı

 • Capital Gönlü Zenginler Araştırması Ödül Töreni Ana Sponsorluğu (19 Aralık 2013)
 • Gayrimenkul Zirvesi’13 İstanbul – (10 Aralık 2013)

İnovasyon Sponsorluğu – Gayrimenkul Sektöründe İnovasyon

 • GYODER- Gayrimenkul Zirvesi İnovasyon Sponsorluğu (10 Aralık 2013)
 • Cityscape Dubai Fuar Katılımı (7-10 Ekim 2013)
 • ArkiPARC Platin Sponsorluğu (10 - 11 Nisan 2013)
 • MIPIM Açılış Gecesi Sponsorluğu (12-15 Mart 2013)

2012

 • GRI Sürdürülebilirlik ve Raporlama Konferansı (2012, İstanbul’un değişen silüeti, yeni kent simgeleri ve Türkiye’de konut sektörü büyüyor mu, ayakta mı kalıyor” oturumları)

2011

 • Girişimcilikte Fark Yaratanlar Konferansı (13 Haziran 2011)
 • Gayrimenkul Zirvesi (17-18 Mayıs 2011)
 • Tarsus Amerikan Koleji Kariyer Günleri
 • Okan Üniversitesi “İnşaat  sektörü ve yeni iş alanlarını tanıma” dersleri