MENÜ

Lay's Yerel Lezzetlerini Arıyor

Kategori : Lansman Çalışmaları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : PepsiCo Ajans(lar) : OMD The Gang Agency

Pazarlama Hedefi: Kampanya ve yeni ürünlerin bilinirliğini artırarak tüketiciyle bağ kurmak, rafta kalacak yeni lezzeti tüketicileri dahil ederek seçmek.

Kampanyanın Amacı: 5 ay boyunca devam eden Türkiye’nin Lezzetleri Kampanyasını dijital platformlarda desteklemek, kampanya bilinirliği ve tüketici ile bağı artırmak.

Hedef Kitle: Kadın ağırlıklı olmak üzere 20-30 yaş arası genç yetişkinler.

Yaratıcı Strateji:

- Tüketicileri kampanyaya dahil etmek için 1. dönemde yeni çıkacak lezzetleri merak ettirmek, 2. dönemde ise çıkan lezzetler üzerinden oylamaya yönlendirecek dijital kampanya hayata geçirmek

- Dijital dünyada ana reklam filmlerimizi tamamlayacak içerikler üretmek

- Facebook ve Google’ın önerilerine göre ilk üç saniyede mesajı veren, dinamik ve hızlı tüketilebilen içerikler üretmek

- Hedef kitleye ulaşmak için doğru mecraları belirlemek ve içerikleri mecralara uygun hale getirmek

- Yaratıcı çözümler ve farklı mecra kullanımıyla web sitesine kullanıcıları yönlendirmek

- Hedef kitlenin farklı ilgi alanlarına göre özel içerikler üreterek kampanyanın engagement oranını artırmak.

Uygulama: Yeni 2 yerel lezzet raflarda yerini aldıktan sonra Türk halkının cipsini seçmesi için bu iki cipsi oylamaya sunuldu. “Rafta kim kalsın?” diye soruldu ve web sitesindeki oylama alanına yönlendirildi.

Sonuç: Kampanyanın 1. döneminde; programatik kullanımı ile PepsiCo normlarının 80% üzerinde görüntüleme oranı elde edildi. Kampanyanın 2. döneminde; Twitter poll ad & video website card kullanımı ile %9,58’lik oran elde ederek benchmark’ın 6 katı engagement oranı elde edildi. Kampanya sonunda; kampanyanın offline kısmıyla birlikte, Somera raporlarına göre Lay’s’in pozitif konuşulma oranı %18 artarak cips kategorisinde hakkında en fazla pozitif konuşulan marka oldu. Nielsen’in raporlarına göre Lay’s’in kilogram başına satış değeri, geçen yıla göre %21 artarak tuzlu atıştırmalıklar kategorisinde son 36 ayın en yüksek pazar payına ulaştı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/303272657/240ae7c6bc