MENÜ

Kolektif Yaz Şarkısı

Kategori : Sosyal Medya
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Coca Cola Ajans(lar) : Carat VMLY&R Istanbul

Pazarlama hedefi: Türkiye’nin en uzun soluklu festivali “Fanta Gençlik Festivali” aracılığıyla senelerce müzik iletişimi yapan Fanta, müziği yeniden sahiplenmek ve gençlerle kurduğu duygusal bağı güçlendirmek istiyordu.

Hedef kitle: Kampanyanın hedef kitlesi 12-19 yaş arası, internet erişimi olan tüm gençlerdi. (11.4 milyon tekil kullanıcı)

Kampanyanın Amacı: Fanta’nın müzik ile kurduğu ilişkiyi güçlendirirken, marka özünde yer alan “birliktelik” ve “eğlence” gibi değerleri ön plana çıkarmak ana hedeflerdi. Müzik sadece tek taraflı -yani dinlenebilir- bir ilgi alanı olmaktan çıkarılıp, topluluk ile birlikte eğlenme ve birlikte üretebilme aracı olarak kullanıldı.

Yaratıcı strateji: Herhangi bir konser veya etkinliğin tanıtımı vasıtasıyla tüm Türkiye’ye konuşabilmek artık çok daha zordu. Üstelik böyle bir iletişim çok daha kısa soluklu olacak ve kalabalık içinde kaybolacaktı. Bu nedenle bir dijital platform fikri üretildi.
Fanta’nın Instagram hesabı Fanta Müzik platformuna çevirildi. Bu platform aracılığıyla da, internet üzerinden toplu olarak üretilen bir hit şarkıyı hayata geçirmek hedeflendi. Şarkı üretim süreci iletişimin merkezine konuldu.

Uygulama: Hadise’nin şarkısı Instagram üzerinden tüm takipçilerle birlikte yapıldı. Gençlerin yakından tanıdığı bir başka isim olan Orkun Işıtmak da projeye dahil edilerek, internet dinamiklerine sadık kalındı.

Hadise ve Orkun Işıtmak aracılığıyla gerçekleştirilen bu uzun soluklu iletişimde, Instagram oylamaları aracılığıyla şarkının sözlerinden Hadise’nin klipte ne giyeceğine kadar her şey takipçiler tarafından Instagram Poll’ları aracılığıyla karar verildi.

Şarkının lansmanı Hadise konserinde yapıldı, klibi birçok farklı dijital mecrada yer aldı.

Sonuç:

  • 11.200.000 gence ulaşıldı. Bu rakam hedefin %99'unu oluşturdu. 
  • Her 5 gençten 1’i, şarkı üretim sürecine verdiği oylarla destek verdi. Toplamda 2.500.000 tekil kullanıcı oy kullandı.
  • +7.9 ad recall değerini yakalandı.
  • Kısa videolar aracılığıyla Instagram’da toplamda 14.000.000 gösterim alındı.
  • Fanta Instagram hesabının takipçi sayısı 12 kat büyüdü ve 80.000 takipçiye ulaştı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/385982134/1c63181ebd

https://www.youtube.com/watch?v=X7IzLp7av6c