MENÜ

Koçtaş Fark Yaratan Data

Kategori : Yaratıcı Reklam Optimizasyonu
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Koçtaş Ajans(lar) : Ingage Media

Pazarlama Hedefi: Her yıl düzenli olarak birkaç defa yapılan İndirimin Kralı kampanyaları ile amaç müşterilere dekorasyondan bahçe ürünlerine, banyodan mutfağa kadar yapı market kategorilerinde indirim avantajı sağlayarak satışı artırmak.

Kampanyanın Amacı: Pazarlama aktiviteleri datanın etrafında şekillenirken; markaların sahip oldukları bu bilgiyi anlamlandırmak ve doğru kullanmak en önemli amaç haline geldi.

Hedef Kitle: Kampanyanın hedef kitlesi Koçtaş online ve offline mağazalarından alışveriş yapabilecek ya da dijital mağazadan ürünleri inceleyip daha sonradan fiziksel mağazalardan alışveriş yapabilecek kitle.

Yaratıcı Strateji: DMP ile Verilerin, reklam kampanyaları, sosyal medya, video gibi farklı pazarlama kanallarında yönetimi, veri varlıklarını kontrol etme, segmentasyonu en üst düzeye çıkarma, sızıntıyı önleme ve iş ortağı kullanımını izleme, niş hedefleme, mesajlaşma yetenekleri ve ölçeklenebilirliği geliştirme, yanıt oranlarını, dönüşümü ve marka tanımını iyileştirme, reklam harcamalarını kontrol ve geri dönüşümü artırmak.

Uygulama: Koçtaş için hazırlanan taxonomy yapısı ile belirlenen kategoriler hedeflendi. Programatik yayınlar ile etkileşime geçen kullanıcıları, 1st Party data entegrasyonu sırasında web sitesine giren ve telefon numarasını bırakan kullanıcılar kategorisi ile eşleştirildi. Eşleşen bu kitleyi Facebook & Instagram platformlarında, farklı görseller ve kampanya mottosu ile tekrar hedeflendi.

Sonuç: 3rd Party hedefli kampanyada kişi başına ortalama dönüşüm değeri(ciro) %38; 1st Party hedefli kampanyada ise %34 arttı.

Facebook ve Instagram’da yapılan video reklam kampanyası ile etkileşime geçen kullanıcıların fiziksel mağazadan yaptığı alışveriş sonucu ROI 5,24 oranında gerçekleşti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=aYssX8KQ5sg&feature=youtu.be