MENÜ

Kim Yazdı? Renault WhatsApp Kampanyası

Kategori : Kampanya Etkililiği
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Renault Ajans(lar) : 4129Grey Wavemaker Türkiye

Pazarlama hedefi: Müşteriler ve potansiyel müşterilerle doğru bir iletişim kanalı bulunması ve hızlı, etkili ve samimi bir iletişimi geliştirilmesi ve teknolojik marka algısının artırılması hedeflendi.

Kampanyanın amacı: Müşteriler ve potansiyel müşterilerle iletişim daha da önem kazandı. Ancak hedef kitlenin uzun saatler boyunca çalışmaları kişilerle iletişim kurmayı oldukça zor bir hale getirdi. Bu noktada müşteriler ve potansiyel müşterilerle iletişime geçmek için bir iletişim kanalı bulmak ve hızlı, etkili ve samimi bir iletişimi geliştirmek bu yolla da teknolojik marka algımızı artırılması gibi bir hedef belirlenmişti.

Hedef kitle: Yoğun çalışma saatleri ve hayat koşuşturması yüzünden bayiye gitmeye vakti olmayan ve mobil üzerinden hızlı aksiyon almayı seven kişiler.

Yaratıcı strateji: Vakitsizlikten mustarip olan hedef kitleye her gün kişisel iletişimlerini yürüttükleri kanal üzerinden erişmek hedeflendi. Klasik reklam kanallarının aksine anlık ve samimi konuşmaların yapıldığı bir mecra bu ihtiyacın karşılanacağı şekilde evrildi. Renault Whatsapp Business hesabı oluşturuldu. Böylelikle tüketicilerle samimi bir şekilde adeta sohbet ediyormuş gibi hissedecekleri bir iletişim kanalı kuruldu. Bu teknoloji sayesinde hem hızlı bir iletişim kanalı oluşturuldu ve hem de samimi bir iletişim imkanı yakalandı. Medya stratejisi olarak hedefli ve dikkat çekici bir strateji ile ilerlendi. Kullanıcıların hesabına direkt olarak erişebilecekleri 'Whatsapp'a Tıkla' reklam modellerinin yanı sıra konuşulma ve paylaşım yaratmak adına da kullanımlar Twitter trend topic kulanımlarıyla desteklendi

Uygulama: Ana hedefi insanları daha kolay iletişim için Whatsapp’a yönlendirmekti. Bundan dolayı medya odağı mobil mecra üzerine kuruldu. Kullanıcılara Instagram ve Facebook üzerinden erişmeye odaklanıldı. Lansman gününde; erişimi yüksek olan “YouTube Masthead” ile “Twitter Trending Topic & First View” reklam model ve alanları, kampanyayı duyurmak ve konuşma trafiği yaratmak için kullanıldı. Tek bir tıklamayla hesaba erişim için, ‘'Whatsapp'a Tıkla'’ reklamları kullanıldı. Kullanıcıların yapması gereken tek şey Facebook ve Instagram’daki reklamlara tıklamaktı. Reklamlara tıkladıktan sonra, Whatsapp yazılımı otomatik olarak Renault Whatsapp hesabına mesaj göndermek için açıldı.
Aynı zamanda; sosyal medya hesaplarımız üzerinden Whatsapp mottosu ‘Renault Yazıyor’ olarak duyurulduk ve iletişim dilimizi de farklılaştırıldı. Lansman gününde, influencerlar etkiyi arttırmak için sosyal medya üzerinden Whatsapp hesabımızdaki kendi tecrübelerinin ekran görüntülerini paylaştı. Ayrıca kullanan kişilerin esprili sosyal medya paylaşımları ile Renault Whatsapp hesabına olan ilgi organik bir şekilde büyüdü. Kampanya neredeyse tamamen mobil platformlara odaklandığı için, reklam sadece yatay format için değil, dikey (4:5) ve (9:16) için de üretildi. Farklı mobil reklam formatları için özel videolar üretildi. (hikaye, bumper reklamlar, trueview reklamlar vb.) Sosyal medyada genellikle kullanıcılar ses kapalı olarak kullanım yaptığından izlemelerde etkiyi artırabilmek için videolar sessiz olarak da kendini anlatabilecek şekilde üretildi. Videoları özel hedef kitleler için 2 farklı versiyonda hazırlandı.

Sonuç: Yaklaşık bir aylık kampanya süresi boyunca; 55.000 diyalog gerçekleşti. Facebook’ta 22.000.000 kullanıcıya erişildi. Twitter’da 142.100 etkileşime ulaşıldı. Kampanyanın Renault farkındalığında da büyük etkisi oldu ve Facebook Brand lift anketlerinde farkındalıkta % 5,6 artış gözlemlendi. Ayrıca, tüm bu sonuçlara ek, en önemlisi 7 araç satışı gerçekleşti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/buIlx_IoXgs