MENÜ

Kebapçı Şevket Eti Form'a Karşı

Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Eti Ajans(lar) : Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: “Ara öğün” kategorisinde artan rekabete yönelik olarak, Eti Form’un bu konseptin ana sahibi olduğunu belli edecek, hedef kitlenin aklına kazınacak ve Eti Form tüketen sayısını artıracak bir iletişim yapmak.

Kampanyanın amacı: 

• Jenerikleşmiş kategori iletişiminin arasından sıyrılmak 
• Giderek bireyselliğin benimsediği ve ortak bir güzellik anlayışının reddedildiği bir dönemde tüketici ile daha samimi bir ilişki kurabilmek

Hedef kitle: Formda olmayı bir hayat tarzı olarak benimsemiş, formuna özen gösteren, eğitimli, şehirli, modern 18+ genç ve genç yetişkinler.

Yaratıcı strateji: Sevimli bir anti-kahraman yaratıldı.. Kebapçı Şevket Usta dükkanına gelen müşterilerinin her şeyi ‘az az’, ‘ortaya’, ya da ‘kepekli’ istemesinden şikayetçiydi. Eti Form’un ‘Ara Öğün’ söyleminin sorunun kaynağı olduğunu fark edince, markaya savaş açtı.

Uygulama: Twitter’a girdi, trollerle iletişime geçti, reklam filmini çekip, web sitesini tasarladı ve Eti Form’un web sitesini hackledi. Marka yetkilileri Usta’yı ziyaret etti ve barış yemeği yendi. Marka “biz de kebabı çok seviyoruz, sadece ara öğünü atlama yemekte abartma diyoruz” dedi. “Hünkar beğendiyi biz de beğeniyoruz, mantı bizce de mantıklı” diye ilanlar verdi. Tabi her zaman ‘Ara öğünü atlama, yemekte abartma’ mesajını ekleyerek.

Kebapçı Şevket Usta önce bir Twitter hesabıyla ortaya çıktı. 
Kendine has tweetleri sayesinde kısa sürede Twitter’ın ünlü trolleri tarafından keşfedildi. Sözlüklerde, yemek sitelerinde organik bir şekilde haber olmaya başladı. Kendi imkanlarıyla yaptığı Elit Lezzet Kebap Salonu tanıtım filmini sevenleriyle paylaştı. O da yetmedi herkesi “Kebapta Kal” isimli web sitesine davet etti. Artık sosyal medyada bir fenomen olduğunda takipçilerinden destek istedi ve profesyonel bir reklam filmi çekti.

Sonuç:. Normalde günde 73 kişinin ziyaret ettiği formdakal.com sitesinin ziyaretçi sayısı günde 16.000’e yükseldi. ( Kaynak: Google Analytics)

Kampanya boyunca Kebapçı Şevket’in iki videosu toplamda 3.500.000’dan fazla izlendi.
Eti Form’un satış rakamları bu dönemde %8.7 arttı. (Kaynak: Google Analytics, YouTube, Facebook, Eti Form)

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/137944754