MENÜ

Kayt Mı Koyt Mu?

Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Plasenta

Pazarlama hedefi: Vodafone Red relansman döneminde marka, ürün ve hizmetlerine bilinirlik sağlamak ve kullanıcıların gözünde ‘kolaylık’ algısı yaratmak istiyordu. İletişimdeki ana mesaj, Vodafone’la kolaylaşan hayatta, kullanıcıların ayrıntılarla ‘uğraşmasını’ önlemekti. Bu süreçte Proaktif iletişime geçip gündemi takip ederek gerçek zamanlı olarak Vodafone Red kolaylıklarını anlatmak ana hedeflerden biriydi.

Kampanyanın amacı: Vodafone Red tarifeleri hakkında kullanıcıları bilgilendirmek, tarifelerin, kullanıcıların hayatlarına ‘kolaylık’ sağladığı algısını yaratmak için, sosyal medya gündemini takip ederek oluşan gerçek zamanlı pazarlama hamlesi ile en doğru zamanda, en doğru yerde, doğru mesajı vermek.

Hedef kitle: Erkek ağrılıklı genç kitle

Yaratıcı strateji: Vodafone’un yeni reklam yüzü Fikret Kuşkan’dı. Reklamın sonunda ise, isminin yanlış telaffuzundan yakınan Fikret Kuşkan, ‘Yalnız Fikred değil, Fikret. T il’ diyordu. Aynı dönem içerisinde, gündemde olan dünya kupasında, ulusal yayın spikeri futbolcu isimlerini yanlış telaffuz ettiğinden, bu konu sosyal medyada müthiş bir sohbete dönüşmüştü. Bu yüzden, bu olayın doğurduğu fırsatı kullanıp, Vodafone Red’in yaratmak istediği ‘kolaylık’ algısına paralel olarak, gerçek zamanlı bir hamle ile sohbeti sahiplenip, viral etkisinin gücüyle daha geniş kitlelere ulaşmak hedeflendi.

Uygulama: Fikret Kuşkan’ın, adının yanlış telaffuzu dolayısıyla sürekli açıklama yaptığı reklam filminde yanlış anlaşılmaları düzelten bir rolü vardı. Sosyal medyada ‘kolaylık’ algısı üzerine çeşitli uygulamalar yaptığımız bir dönemde, gerçek zamanlı pazarlama adına bir fırsat yakaladık. Dünya kupası maçlarında futbolcu isimlerinin yanlış telaffuz edilmesinin sosyal medyadaki yansımaları takip edildi ve bu isimlerin de doğru okunuşunu kolayca öğrenebilecekleri bir platform hazırlamak istedik.

Hedef doğrultusunda, gerçek zamanlı iletişimin yüksek etkileşim ve viral gücünü ile, bu kavram bir üst noktaya taşındı ve 11 Temmuz’da kaytmikoytmu.com yaratıldı. Sadece 1 gün içerisinde aksiyon alıp, yayına soktulan sitenin açılması ile birlikte, herkes bir anda bunu konuşmaya başladı ve olaylar gelişti. Öyle ki sitenin, medya yatırımı olmadan yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmasını, platformların ve haber sitelerinin organik olarak kampanyayı haberlere taşımalarını fırsat görerek, bir başka gerçek zamanlı pazarlama hamlesi ile, farklı platformlar devreye sokuldu. Onedio, Zaytung ve Sporx içerikleri hazırlandı ve bu şekilde daha geniş bir kitleye ulaşıldı.

Sonuç: Yapılan gerçek zamanlı hamle, sosyal medyada ve haber sitelerinde yüksek paylaşım ve etkileşim alarak, sitenin medya yatırımı olmadan, 4 saat içinde 7500 tekil ziyaretçiye ulaşmasını sağladı. Ardından, yapılan ikinci hamle ile 3 günde siteye gelen tekil ziyaretçi sayısını 24.636’e çıktı. (Websitesi Admin Panel) Ziyaretçilerin sitede ortalama 1 dakika 28 saniye geçirmeleri, site içeriği ile kurdukları etkileşimi gösteren en önemli istatistiklerden biri oldu. Bunun yanında oyuncu telaffuzları tekil olarak farklı platformlarda toplam 268.558 kere dinlendi. (Websitesi Admin Panel) Kampanya sonunda toplamda ise 3.7 milyon kişiye ulaşılarak gerçek zamanlı pazarlama hamlesinin etkisi görülmüş oldu. Red hedef kitlesinde Red & Red tarifelerinin bilinirliği kampanya öncesi 46 puan iken, kampanya sonrasında 58 puana yükseldi. (Milward Brown, Communication Health Tracking Araştırması)

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: kaytmikoytmu.com/