MENÜ

Katil Senin Elinde

Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Markalı Tablet Aplikasyonları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Samsung Türkiye Ajans(lar) : Starcom

Pazarlama hedefi: Samsung, Nisan 2014’te ayrışan özelliklere sahip akıllı telefon Galaxy S5’i tanıtmak.

Kampanyanın amacı: Hedef kitleye Galaxy S5’in ayrışan özelliklerini interaktif bir biçimde iletmek.

Hedef kitle: Teknolojik gelişmeleri takip etmeyi seven, yeniliklerle ilgili haberleri okuyan, gündemi ve popüler kültürü farklı kaynaklar üzerinden takip etmeye çalışan, özellikle telefonlarından internete bağlanmayı tercih eden ve fikirlerini sosyal medya üzerinden paylaşıp çevresindeki insanları yönlendiren 20-44 yaş grubu

Yaratıcı strateji: Ürünün parmak izi tarayıcı, kalp ritmi ölçer veya kamerada seçici odak gibi özellikleri ise polisiye-aksiyon türü ile örtüştüğü için polisiye türünde izleyiciler, çoğu zaman merak edilen katil kim ? sorusuna cevap bulmak amacıyla yorumlar yapar böylelikle sosyal paylaşım güçlenir. Bu bağlamda, Ay Yapım’ın polisiye/drama dizisi markaya en uygun içerik olarak görüldü. Senaristler, dizide merak konusu olan katilin sezon finalinde açıklanacağını duyurunca sosyal medyada paylaşımlar daha da arttı. İzleyeci, katilin kim olduğunu merak ediyor,  bunun için ipuçları arıyordu. Samsung Galaxy’i S5’te izleyeciye ihtiyaçı olanı vermek için sır perdesini aralayan bir araç olarak konumlandırıldı ve Türkiye’de medyada bir ilk olan uygulamayla inovatif bir proje yaratıldı.

Uygulama: Öncelikle, dizi içerisinde organik olarak konumlandırılan ürün entegrasyonları kullanmaya başlandı. Katilin kim olduğuna dair sosyal konuşmaların arttığı son üç bölüm için ise özel bir mobil uygulama yaratıldı. Civolution SyncNow® ses filigran teknolojisi kullanılarak tasarlanan uygulama, yayın sırasında tetiklenen özel içeriklerin mobil cihazın ekranında belirmesini sağlandı. Galaxy S5’in sloganı “hayat senin elinde” yi “ katil senin elinde” olarak projeye uyumlandırıldı ve  uygulamayla hashtag #katilseninelinde olarak belirlendi.

Gerçek zamanlı ipuçlarının yer aldığı yazılım, dizi yayınlanırken ekrana gelen soru ve anketlerle izleyici ile etkileşim kuruldu. İzleyici, hem sorulara yanıt verdikçe puan kazandı, sevdikleri içerik üzerinden yaratılan bu oyunlaştırma deneyiminin keyfini yaşadı, hem de uygulamanın sayesinde katile adım adım yaklaştıklarını hissettiler.

Uygulamanın tanıtımı TV kopyaları, bant reklamlar, Türkiye’de ilk kez uygulanan TV yan bantları, gazete ve dijital reklamlarla desteklendi. Dizi yönetmenininin ve senaristlerin basında yer alan roportajlarında, uygulama ayrıntıları ile anlatıldı.

Sahnelerle eşzamanlı olarak, Samsung Galaxy S5’in özellikleri ile ilgili içerikler ses teknolojisi ile tetiklenerek mobil cihazların ekranında göründü. Örneğin; polisiye sahnelerde parmak izi tarayıcı, aksiyon sahnelerinde kalp ritmi ölçer, koşu ya da yürüyüş sahnelerinde S-health / adım sayar özelliği ekranda belirdi.

Uygulamanın izleyici ile etkileşim kurmasının en önemli sebeplerinden biri ise, ilk soruya verilen yanıtın ardından, dizi ile ilgili gizli bir bölümün açılmasıydı. Bu, dizinin yönetmeni tarafından, Samsung S5 ile çekilmiş ve sadece uygulama üzerinden izlenebilen bir bölümdü. Son gizli bölüm ile dizide katilin kim olduğu açıklanmadan önce bu özel bölümde katile dair açık bir vurgu yapıldı.

Sonuç:

• Ürün yerleştirmeleri, 2 ay içerisinde 22.1 milyon izleyiciye ulaştı.

• 52.800 kişi uygulamayı indirdi ve indirenlerin %76’sı ile gerçek zamanlı etkileşim kuruldu.

• Türkiye’de ilk kez, bir cep telefonu ile dizi prodüksiyonu gerçekleştirildi. Dizi izleyicisi ise Kara Para Aşk ikinci ekran deneyimi için Samsung’u takdir etti.

• Kara Para Aşk, yayınlandığı günlerde sosyal medyada en çok konuşulan TV içeriği oldu.

• Samsung ve uygulama hakkındaki yorumlar ise dizi ile ilgili sosyal konuşmaların %12’sini oluşturdu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  youtu.be/FD_xuh9PNBI