MENÜ

İstanbul Ticaret Üniversitesi / Deneyimden Geleceğe

Kategori : İnteraktif Reklam Filmleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : İstanbul Ticaret Üniversitesi Ajans(lar) : Ping Digitcom

Pazarlama hedefi: İstanbul Ticaret Üniversitesi, yaklaşmakta olan üniversite tercih dönemi için öne çıkan bir eğitim kurumu olmak istiyordu. Kendilerini birçok okuldan ayıran en önemli özellikleri İTO ile sahip oldukları organik bağ ve bunun sonucunda öğrencilerine okurken deneyim sunma imkânlarıydı.

Önceki yıllarda yapılan tercih dönemi faaliyetleri outdoor reklamların dışında, kullanıcılardan bilgi toplamak için oluşturulmuş basit online formlardı. Fakat gelişen dijital dünya, gençlerin formları doldurmadaki isteksizliği bizi yeni bir şeyler yapmaya itiyordu.

Kampanyanın amacı: İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni, yaklaşmakta olan üniversite tercih döneminde öne çıkarmak, öğrenci adayları hakkında data toplamak ve üniversitenin bölümleri hakkında bilgi vermek.  

Uygulama: Öğrenci adaylarına ulaşmak için deneyimdengelecege.com sitesi tasarlandı. Ayrıca bir video çekildi. Kurgulanan video ve hikâye şu şekildeydi:  Bir öğrenci üniversitenin kapısından içeri girip asansöre biniyor (çekim öğrencinin gözünden yapılıyor). Asansöre daha sonra binen ve okulun konuk hocalarından Oğuz Haksever, öğrenci adayı olan gençten telefon numarasını rica ediyor. Telefonunu veren öğrenci videoyu oynatmaya başladığı zaman gerçek hayattaki telefonu da gerçekten çalıyor ve telefonu açtığında karşısında Oğuz Haksever’i buluyor. Daha sonra diğer hocalar asansöre binmeye başlarken her binen hem okulu hem de imkânları tanıtıp, öğrenciden de yeni bilgiler istiyorlar.

Bu çalışmayla,  telefonu gerçek hayatta çalan öğrencinin yaşadığı şaşkınlıkla videoya devam etme arzusu sayesinde, e-posta, isim ve ilgilendiği bölümlerle ilgili detaylı bilgileri alınabildi. Ardından da kendisine gönderilen bir e-postada ilgilendiği bölümlerin tanıtım videoları ve dokümanlarının olduğu linkler paylaşıldı. Tanıtım videolarını izleyen aday öğrenci, karşısında o bölümün fakülte dekanını buldu. Sanki ofisine gidip fikir aldığı bir aile büyüğüymüş gibi bir ortamda kurgulanan tanıtıcı filmlerle de fakülte ve bölümler hakkında ayrı ayrı bilgiler verildi. Böylece, offline’a (telefonun çalması) da bulaşan bir kurgu ile hem data toplandı hem de bu datalar anlamlı bir şekilde yorumlayarak, kimin hangi bölümle ilgilendiği, hangi videoları izlediği gibi bilgilere sahip olundu.

Sonuç: 2 Temmuz’da açılan site sayesinde 17 Temmuz’a kadar olan tercih döneminde toplam 3285 tekil kullanıcı datası toplandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  vimeo.com/116595730