MENÜ

İstanbul Shopping Fest

Kategori : Mobil Medya Kampanyaları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : İstanbul Shoppıng Fest Ajans(lar) : Boom Digital Nation

Pazarlama hedefi: İstanbul Shopping Fest tüm dünyadan ziyaretçilere ulaşmayı, onları bilgilendirmeyi hedefliyordu.

Kampanyanın amacı: Festival süresince dijital platformlardaki çalışmaları tek elden yürüterek dünya çapında takipçi kitlesi yaratmak

Hedef kitle: Yerli ve yabancı kullanıcılar

Yaratıcı strateji: Festivali fiziksel ortamlarla sınırlamamak ve dünya çapında takipçi kitlesi yaratmak adına ağırlıkla mobil ve sosyal medya olmak üzere, tüm dijital platformları kucaklayan bir strateji doğrultusunda ilerlendi ve sadece festival boyunca değil, 365 gün yerli ve yabancı kullanıcıların, İstanbul alışveriş ve etkinlik rehberi niteliğindeki İSF dijital kanalları yaratıldı.

Uygulama: Kullanıcıların yapması gereken tek şey web, mobil uygulama dükkanları ve sosyal medya platformlarında İSF’nin dijital kimliği “istshopfest” i bulup takip etmekti. Web sitesi, mobil site, iPhone, Android, BlackBerry, Nokia Ovi uygulamaları, Facebook, Twitter, Foursquare sayfaları, Youtube kanalı, newsletter ve SMS bilgilendirme platformları yaratılan İSF dijital kanallarıydı. Ayrıca web ve mobil kanallara reklam platform entegrasyonu yapılarak, reklam ve sponsorluk satışı da yapıldı. Tüm bunlara ek olarak Türkiye ve yurtdışında ücretsiz medya işbirlikleri, 28 ülkede “istshopfest” tanıtım hizmetleri verildi. Almanya, Italya, İngiltere, Fransa,İsveç, Iran, Irak, Rusya, BAE, Kuveyt,Ürdün ve Mısır bu ülkeler arasındaydı.İstanbul Shopping Fest için web, mobil ve sosyal medyada oluşturulan web sitesi, mobil site, iPhone, Android, BlackBerry, Nokia Ovi uygulamaları, Facebook, Twitter, Foursquare sayfaları, Youtube kanalı, newsletter ve SMS bilgilendirme platformları kanallarından yurtiçi ve yurtdışından İstanbul’da ISF boyunca alışveriş yapacak dijital kullanıcılar, festival ve İstanbul ile ilgili interaktif iletişime geçtiler.

Sonuç: Festival boyunca tüm dijital kanallarda 361.982 tekil kullanıcıya; mobil mecralarda %64 Türk, %36 yabancıolmak üzere 50.000 kullanıcıya ulaşıldı. 20.000 kişilik izinli veritabanı oluşturuldu (%88 Türk, %12 yabancı).Web sitesinin 160 ülkeden yaklaşık 200.000 ziyaretçisi oldu.Tüm dijital platformalarda 480,419,921 gösterim gerçekleşti. İSF Algı Araştırması’na göre yabancılardan ‘Shopping Fest’i Türkiye’ye gelmeden önce duydum’ diyenlerin %37,8’i internetten duymuştu. Facebook sayfası 3. haftasında 86,500 takipçiyle Türkiye’de en çok takip edilen 42. Facebook marka sayfası oldu. Kampanya başlangıcında hedeflenen 179,000,000 impression ve 262,000 tıklama sayısı, kampanya bitişinde sırasıyla %269 ve %144 artış göstererek 480,500,000 impression ve 376.000 tıklamaya ulaştı. Geçen seneye göre ziyaretçi sayısında %20’lik artış kaydedildi ve yaklaşık 5 milyon kişilik bir katılım sağlandı. E-commerce alanında %41 ve toplam harcamalarda %26 lık bir artış kaydedildi. Bu artışlar yaklaşık 8 milyar Türk Lirası’na eşdeğer geldi. Bu harcamaların %66’lık kısmı dijital ve mobil platformlarda hedeflenen yabancı turistler tarafından yapıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://dl.dropbox.com/u/29592475/isf_sunum.ppt