MENÜ

Instagram’da Mutluluklar (Data Kullanarak “0 Medya” Hedefleme)

Kategori : Veriden Esinlenen Yaratıcılık
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Akbank Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

Pazarlama Hedefi: Akbank Yatırım Hizmetleri, elinde küçük de olsa bir meblağda para olan herkese varlıklarını değerlendirmek için yardımcı oluyor. Bu hizmet hakkında yeni evli çiftlerde farkındalık yaratılmak istendi.

Kampanyanın Amacı: Akbank Yatırım Hizmetleri hakkında yeni evliler hakkında farkındalık yaratırken, bunu bu özel günlerinin anlamına yakışır şekilde ve onları özel hissettirerek yapmak.

Yaratıcı Strateji: 1) Düğün yapan çiftlere direkt ulaşmak için, artık düğünlerin adetlerinden biri olan Instagram hashtag’lerinin kullanmasına karar verildi.
2) Her düğünde genellikle gelinle damadın isimlerinden oluşturulan hashtag’lerin (örn: #mervemehmet, #mervemehmetdüğün...) altına içeriklerin yerleştirilmesi hedeflendi.
3) Bunun için evlenme olasılığı en yüksek çiftlerin isimlerini bulmak için TÜİK datası kullanıldı. Erkeklerde ve kadınlarda ayrı ayrı evlenme yaş ortalamalarını alındı, buna göre o yıla giderek, en çok verilen erkek ve kız isimlerini çıkarıldı. Bu iki kümeyi her permütasyonda birleştirerek 1000’den fazla isim kombinasyonu (hashtag) çıkarıldı.

Uygulama: 1) Bu proje için Instagram’da özel bir hesap açıldı (@ayh_ile_mutluluklar).
2) Her bir gelin-damat ikilisi için isimlerine özel videolar generate edildi.
3) Her bir video, ilgili hashtagler (ve #__düğün, #___wedding gibi varyasyonları) ile hesaba yüklendi. Örneğin, Özlem ve Yusuf ikilisine özel üretilen videonun post metni şu şekildeydi: 
“Sevgili Özlem ve Yusuf tebrik ederiz! Yeni yuvanızın mutlu geleceğini planlamak için Akbank Yatırım Hizmetleri'ne davetlisiniz. #ÖzlemYusuf #ÖzlemYusufEvleniyor #ÖzlemYusufWedding #ÖzlemYusufEvlendi #ÖzlemYusufDüğün #ÖzlemYusufDugun #ÖzlemYusufNikah”
4) Böylece her video, ilgili çiftin düğünlerinde çekilen ve Instagram’da paylaşılan fotoğraf ve videoların arasında yer almış oldu.

Sonuç: Kampanyanın belli bir sonu yok. Paylaşılan her video, ilgili isimdeki çiftler düğün yaptığı anda feed’lerde yerini otomatikman alıyor. Dolayısıyla her gün yeni çiftlerde beğeniler ve paylaşımlar gelmeye devam ediyor.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://vimeo.com/266872377

Link 2: https://www.instagram.com/ayh_ile_mutluluklar