MENÜ

Instacandy

Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Ev-Dışı Dijital
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Greenpeace Akdeniz Ajans(lar) : 4129Grey

Pazarlama hedefi:Türkiye’de reklamcılık adına yapılan en büyük organizasyon olan Kristal Elma’da ses getirecek bir self-promo projesi hazırlayarak Grey İstanbul’un reklamda yenilikçi, “Famously Effective” yaklaşımına dikkat çekmek...

Kampanyanın amacı: Festivalde ayrılan alanda diğer işlerden sıyrılacak bir stant oluşturmak. Ziyaretçilerin sadece incelemekle yetinmeyeceği, bir parçası olmak isteyeceği bir tecrübe yaratmak ve yılın en çok konuşulan ajans self-promo projelerinden birine imza atmak.

Hedef kitle: 26.Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’ni ziyaret eden, reklam ajansı ve reklamveren temsilcileri, konuşmacılar ve konuklar

Yaratıcı strateji:  Hem ziyaretçilerin dikkatini çekmek hem de yaratıcılığın yenilikçi niteliğini ön plana çıkarmak için Kristal Elma festival alanında yer alması için yeni bir icat, bir makine yaratmaya karar verildi. “Instagram filtreleri fotoğraflarımıza tat katıyor, peki onların gerçekten birer tadı olsaydı, nasıl olurdu?” diye soruldu ve Dünyanın Instagram Filtresiyle Çalışan İlk Otomatı #instacandy’yi icat edildi! Instacandy, kullanıcıların Instagram’da kullandıkları filtrelerin tadına bakabileceği bir şeker makinesiydi. Otomatın tasarımı da en az içindeki şekerler kadar tatlı oldu. Grey İstanbul sanat yönetmenleri tarafından hazırlanan illüstratif içeriklerle; Instagram’ın “en”lerine, trendlerine ve kullanıcı profillerine gönderme yapan eğlenceli bir görsel dünya yaratıldı.

Uygulama: Kullanıcılar bir instagram fotoğrafı çekikten sonra filtrelerini seçip #instacandy etiketiyle paylaştılar ve filtrelerini tattılar. Bunun için sadece kullanılan etiketi değil, kullanıcının çektiği Instagram fotoğrafının filtresini de tanıyan ve seçilen filtreye göre otomatı tetikleyen bir yazılım geliştirildi.

Sonuç:

•             Instacandy case videosu 52.000 kullanıcıtarafından izlendi ve dünyanın her yerinden birçok kullanıcı tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

•             Instacandy case videosu Ads Of The World, Coloribus, Creative Review, Bigumigu gibi bir çok siteye konu oldu.

•             Festivalin resmi hashtagi’inden sonra, #instacandy kullanıcılar tarafından en çok paylaşılan, en çok ziyaret edilen ve instagram en fazla ön plana çıkan hashtag oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: www.youtube.com/watch?v=igCEuqoOpOg