MENÜ

iGaranti

Kategori : Markalı Mobil Aplikasyonlar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Garanti Bankası Ajans(lar) : Fjord

Pazarlama hedefi: Sosyal medya kanallarında, Samsung ürün ve özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olmak isteyen tüketiciye ürünleri en doğru şekilde anlatmak.

Yeni ürünler için, interaktif ürün inceleme videoları hazırlayıp, tüketicilerin hayatına kolaylık katmak ve birbirinden farklı özelliklere sahip Samsung ürünlerini daha kapsamlı bir şekilde nasıl kullanabileceklerini anlatmak.

Kampanyanın amacı: Tüketicilerin, Samsung ürün ve özellikleri ile ilgili en doğru bilgilere kısa sürede ulaşmasını sağlamak. Ürünleri, doğru ve eğlenceli bir şekilde, ürün sahibi veya ürün satın almayı düşünen hedef kitleye anlatarak tüketici ihtiyaçlarına yönelik yaratıcı çözümler üretmek.

Hedef kitle:   Sosyal medya kanallarını kullanarak ürünlerle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isteyen mevcut kullanıcılar ve ürün satın almayı düşünen potansiyel müşteriler.

Yaratıcı strateji: YouTube'da milyonlarca ürün inceleme videosuyla karşılaşabiliyoruz. Bu videolar genelde çok uzun ve tam olarak tüketicinin aradığı sorulara hızlı ve etkili bir şekilde cevap vermiyor. Samsung’un hedefi, bu sorundan yola çıkarak, kullanıcılarını doğru cevaplara anında ulaştırabilmek için onların hayatını kolaylaştıracak çözümler sunmaktı.

Samsung ürünlerini çok iyi tanıyan bir uzman yaratmakla işe başladık. Projeyi tanıtmak için; macera ve romantizmin bir arada olduğu interaktif bir aşk hikayesi yaratılmasına karar verildi. İnteraktif video, tüketiciyi eğlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda onları ürünleri çok iyi tanıyan uzmana yönlendirebilmeliydi.

Uygulama: 4 Aralık'ta yayına giren projenin hazırlıkları tam 4 ay sürdü. 

Öncelikle, izleyicileri interaksiyona geçirecek eğlenceli bir aşk hikayesi yaratıldı. Merak uyandırmak ve dikkat çekmek için ise aşk hikayesinin tanıtım filmini çekip, birbirinden komik GIF'ler hazırladık. Filmin hikayesi Cevapsız Çağrı ve Çağrı’nın ilk görüşte aşık olduğu Melis karakterleriyle başladı. Tüm video boyunca Çağrı, Melis'in sorduğu basit bir soruya cevap aradı ve başına gelmeyen kalmadı.

İşin eğlenceli yanı; videodaki interaktivite sayesinde izleyicilerin de bu maceraya katılması oldu. Videoyu izlerken Çağrı'yı yönlendirerek, onun aracılığıyla soru sormak istedikleri herhangi bir karakteri seçebildiler. Fakat ne yazık ki sorularına istedikleri gibi cevap alamadılar.

Bu şekilde, "Bazen sorularınıza cevap bulamadığınız zaman mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir." anlayışından yola çıkarak, izleyicileri ürün inceleme videolarına yönlendirmiş olduk.

Proje kapsamında, Samsung Galaxy Note 3 + Gear, Galaxy S4, NX300 Kamera ve Samsung Smart TV için 4 adet interaktif ürün inceleme videosu çekildi. Tüm videolar, "Uzmanına Sor" adı altında Samsung Türkiye'nin YouTube kanalında tüketiciyle buluştu.

Sonuç:   

Samsung kullanıcıları ve potansiyel kullanıcıların hedeflendiği kampanya, dünyadaki ilk interaktif hands-on projesi olurken, Türkiye’deki ilk interaktif viral kampanya oldu.

Uzmana Sor kampanyasını tanıtmak amaçlı hazırlanan viral film 4 haftada 675,616 kez izlendi.

Proje için hazırlanan interaktif hands-on filmleri 3 haftada 1.649.540 kez izlenirken, Samsung ürünleri hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcıların demografik bilgileri Youtube analitik üzerinden anlık olarak görüntülendi.

Hazırladığımız

Note 3 filmi 584,523 kere,

NX300 filmi 370,303 kere,

Galaxy S4 filmi 358,136 kere,

Smart TV filmi ise 336,578 kere izlendi. 

Kampanya 25’in üzerinde internet sitesi ve dergide haber oldu, 100’ün üzerinde blogda yayınlandı. 


Samsung Türkiye YouTube sayfasındaki abone sayısı kampanya süresince %394.4 artış gösterdi.

Youtube ile ortak olarak ilerlenen proje için özel bir sekme oluşturuldu (custom gadget) Kampanya videolarının yer aldığı bu sekme 126,078 ziyaretçi elde etti.

Etkileşimli hands-on videolarının izlenme süreleri, standart hands-on videolarının izlenmesine gore 2 kat daha fazladır. 

Kampanya için 2’si ana karakter olmak üzere 13 karakter yaratıldı ve video üzerinden interaktif olarak karakterler arasında geçişler sağlandı. Tüm karakterler ve videolara sosyal medya paylaşım butonları eklenerek viral yayılım desteklendi. 

Kampanya sonucunda; ürünlerle ilgili sorulan soru ve sorunlar interaktif videolara yönlendirdi ve kullanıcılar doğru, hızlı ve eğlenceli bir şekilde bilgilendirildi.

Kampanya başladığından beri ürün özellikleriyle ilgili yapılan olumsuz yorumlar yaklaşık %50 oranında azalırken, sosyal medya üzerinde kullanıcılarla olan etkileşim arttırıldı. 

Seviyorsan Git Sor Fragman sadece 4 haftada Samsung Türkiye Youtube hesabında bu zamana kadar en çok izlenen 3. Video oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=p-4Zc9-eIhY&feature=youtu.be