MENÜ

İÇİNDEKİ SENİ SERBEST BIRAK

Kategori : Mobil Marka Destinasyon Siteleri ve Mobil Mikrositeler
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Wanda Digital

Pazarlama hedefi: Haz tutkunlarının vazgeçilmezi Magnum, 2016 senesini “Magnum Double” senesi ilan etti. Magnum Double, Magnum markasının en hızlı büyüyen ve haz tutkunlarının en çok tercih ettiği ürün olmasına rağmen, lansman yılı olan 2008’den beri pazarlama desteği verilmemişti. Bu yıl “Magnum Double Fıstık Ezmesi” ürününü portföye ekleyerek relansman gerçekleştirdi. Haz tutkunlarının markası Magnum, “Double” relansman kampanyasıyla herkesin içinde sakladığı o iddialı/vahşi yönü ortaya çıkartarak, daha fazlası

Kampanyanın amacı: “İçindeki seni serbest bırak, daha fazlasına cüret et” mottosunu özümsetmek ve hedef kitleyi kampanyanın bir parçası haline getirmek

Hedef kitle: “Haz peşinde koşan” kadın hedef kitle

Yaratıcı strateji: %63’ünün akıllı telefon kullanıcı olduğu hedef kitlesinin mobil aksiyonlarını incelediğinde, selfie çeken kişilerde trend haline gelen yüz filtreleme uygulamalarını tercih ettiğini görüldü. Bu yüzden “second screen” entegrasyonu gerçekleştirildi.

Uygulama: İlk adım olarak kadın hedef kitlesinin medya tüketim alışkanlıklarını, kendilerini online’da nasıl ifade ettiklerini incelemek gerekiyordu. İncelemeler sonucu hedef kitlesinin %63’ünün akıllı telefon kullanıcısı olduğu görüldü; bu yüzden “second screen” entegrasyonu gerçekleşti. Ayrıca hedef kitlenin mobil aksiyonlarını incelendiğinde, selfie çeken kişilerin son zamanlarda trend haline gelen yüz filtreleme uygulamalarını tercih ettiği görüldü. Medya tüketim alışkanlıklarını gözeterek onları harekete geçirecek dijitali merkeze alan bir kampanya fikri tasarlandı. Kampanyanın ilk adımı olarak TV reklam filmine Shazam entegrasyonu yapıldı. TV reklamındaki kadın ve vahşi hayvan kombinasyonundan ilerleyerek, içlerinde tuttukları vahşi tarafı ortaya çıkarabilecekleri, indirme gerektirmeyen kullanıcı dostu bir uygulama yaratıldı. Kullanıcılardan müziği Jack White imzalı olan TV filmini Shazam’lamalarını istendi. Shazam’layan kullanıcılar, hiçbir app indirmeden direkt olarak tasarlanan mobil siteye girdiler. Site içerisinde kullanıcılar tasarlanan fotoğraf filtresi uygulaması ile karşılaştılar.

Sonuç: Kullanıcıların oluşturduğu fotoğraflar sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Bir çok ünlü ve fenomen organik olarak uygulamaya ilgi gösterdi. Mobili merkeze alan uygulama sayesinde sadece dört haftada, 336,300 kişi içlerindeki o iddialı yanı ortaya çıkardı. Toplamda 4.300.000 kişiye erişilirken, kullanıcılar sitede ortalama 2:39 dakika geçirdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/207426276