MENÜ
19.04.2018

IAB Tech Lab Pazara Açık Ölçüm Yazılım Geliştirme Kitini Sundu

IAB Tech Lab’in yeni hizmeti, mobil uygulama reklamları için üçüncü parti görülebilirlik ve doğrulama ölçümü için birden fazla YGK kullanım ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

IAB Teknoloji Laboratuvarı mobil uygulama reklamları için üçüncü parti görülebilirlik ve doğrulama ölçümünü kolaylaştıran Açık Ölçüm Yazılım Geliştirme Kitini (İng. Open Measurement Software Development Kit - OM SDK) pazara sundu. OM SDK, çeşitli SDK’lerin ve sistemlerin aynı anda kullanılmasını ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Pazarın OM SDK’i benimsemesi uygulama içi ölçümleri için ölçeklendirmeyi desteklerken alıcıların güvenini ve esnekliğini arttıracak, parçalı envanteri konsolide edecek.

Büyük ölçekli uygulama yayıncıları, yazılım geliştirme kiti sağlayıcıları ve üçüncü parti ölçümleme firmaları OM SDK’yi Ekim 2017’de başlayan bir süreçte sektörün kullanımına uygunluğu ve fonksiyonelliği açısından test etti.

OM SDK versiyon 1.0’ın özellikleri:

  • IOS ve Android platformlarında kullanılabilirlik
  • “Render’ın başladığı” impression ölçümü
  • MRC görülebilirlik tanımına uygunluk
  • Çeşitli reklam modelleri (display, native, native video, HTML video, vs)
  • Dijital Video Reklam Sunucusu Template’inin (VAST) bütün versiyonları üzerinden video doğrulama

IAB Tech Lab aynı zamanda kurumların OM SDK entegrasyon sürecini ve ölçüm sağlayıcının kodlarının OM SDK kullanımıyla uyumunu kolaylaştıran isteğe bağlı bir uyum programını da başlattı.

IAB Tech Lab’in Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Dennis Buchheim OM SDK’in uygulama içi mobil reklamcılığa şeffaflık ve tutarlılık getirdiğini belirtti ve “Bugüne kadar doğru ve uygun ölçümlemeyi yapabilmek için yayıncıların birçok tedarikçinin SDK’ini ayrı ayrı entegre etmesi gerekiyordu. Yayıncılar tercih edilen tedarikçiyi desteklemediğinde satın alanlar sıkıntı yaşıyordu. comScore, DoubleVerify, Google, Integral Ad Science, Oracle’s Moat ve Pandora’nın başı çektiği süreçte sağlanan teknolojik destekle geliştirilen OM SDK entegrasyonu sadeleştirdi.” dedi.

Filip Board Başkan Yardımcısı ve IAB Tech Lab Açık Ölçüm Çalışma Grubu’nun üyesi Nicole McCormack ise bu çalışmanın sektörel bir dayanışmayla ortaya çıktığını ve sektörün tüm üyelerinin uygulama içi ölçümlemeyi sağlamlaştırmak adına aynı amaç altında birleştiğine dikkat çekti. McCormack OM SDK’in sektördeki ihtiyaca bir cevap niteliğinde olduğunun altını çizdi ve

IAB Tech Lab’in farklı tarafları buluşturmasının ve tüm tarafların yazılımı verimli biçimde kullanmasını destekleyecek bir uyum programı başlatmış olmasının uygulama içi reklamcılığı geliştireceğini söyledi.

GroupM’in Yönetici Ortağı Joe Barone’a göre uygulama içi ölçümler her zaman çözülmesi gereken bir düğümdü. OM SDK’in yaygın kullanımı markaların mobil uygulama içi yatırımlarını artıracak güveni veren, zahmetsiz doğrulama ve ölçümlemelere olanak sağlayacak.

Ölçümleme sağlayıcıları sektörel bazda SDK kullanımını entegre etmek için gereken adımları atmaya başladı. Ayrıca IAB Tech Lab kullanıma ve kurum içi yerleştirmeye dair rehberlik hizmetini kapsayan “Entegrasyon Ortakları için Açık Ölçümlü SDK Rehberini de sunuyor.

Açık Ölçümlü SDK ve rehberini indirmek ve program hakkında daha fazlasını öğrenmek için https://iabtechlab.com/OMSDK adresini ziyaret edebilirsiniz.

IAB Tech Lab OMD SDK hakkında daha fazla bilgiye ise; https://iabtechlab.com/blog/omsdk ulaşabilirsiniz.

IAB Tech Lab Hakkında

IAB Tech Lab global dijital medya sektörü için sürdürülebilir ve etkili hizmetler üreten, kar amacı olmayan bir araştırma konsorsiyumudur. Dijital yayıncılar, teknoloji firmaları, ajanslar ve interaktif pazarlamayla ilgili şirketlerden oluşan IAB Tech Lab şeffaf, güvenilir daha kolay ve tutarlı ölçümleme vizyonuyla marka ve medya büyümesini amaçlarken, mobil ve TV/Dijital video kanalı odak noktasıyla tüketiciler için de daha iyi reklam deneyimini hedefler. AppNexus, ExtremeReach, Google, GroupM, Hearst Digital Media, Integral Ad Science, Index Exchange, Linkedin, Media Math, Microsoft, Moat, Pandora, PubMatic, Telaria, The Trade Desk ve Yahoo! Japonya Yönetim Kurulu üyeleri arasında yer alır. 2014 yılında kurulan IAB Tech Lab’in merkezi New York’tadır ve San Francisco’da ise bir ofisi vardır.

İletişim: Laura.goldberg@iab.com