MENÜ

Human Piano

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Amnesty International Ajans(lar) : Grey

Pazarlama hedefi: Behavioral Economics, insan beyninin düşünme cimriliği gösterdiğini söyler. İnsan, vaktinin %80'inde otomatik reaksiyonlar gösterir. Bu kararlar kısa yollar üzerinden verilir. En çok kullandığı kısa yollardan biri "temsiliyet"tir. Yani bir kişiyi veya grubu tanımlamak için belli kodlama sistemi kullanmak. Ayrımcılık, ırkçılk da bu kodlama sisteminin içinden doğar. Bu yanlış beyin kodlamasını kırmanın tek yolu, karşınızdakinin bir kod olmadığını ve verdiğiniz "kısa kararların" onda ciddi etkiler yarattığını göstermektir.

Kampanyanın amacı: 2011, dünyada ayrımcılığa savaş yılı ilan edildi. Amnesty Türkiye, basit ama dikkat çekici bir kampanyayla ayrımcılığa karşı farkındalığı artırmayı hedefledi.

Hedef kitle: Dünya üzerindeki tüm insanlar

Yaratıcı strateji: Mecra olarak dijital bir ortamın seçilmesinin en büyük sebebi olabildiğince kozmopolit bir kitleye ulaşabilmekti. Yaratıcı fikrin desteklenmesi için farklı seslerin farklı insanların bir araya geldiğinde yarattığı armoninin duyulup hissedilebileceği bir mecra kullanımına gidildi. İnsanların bilgisayar başından diğer insanların hayatlarına dokunabilmesi ve onların farklılıklarına bir şekilde dahil olması gerekiyordu. Bu yüzden dijital ortamda bir araya getirilen farklı seslere bilgisayarın tuşlarına dokunarak ulaşmalarını sağlayan bir mekanizma yaratıldı.

Uygulama: Dünyanın farklı yerlerinde ayrımcılık ve ırkçılık mağduru olmuş kişiler bu projeye dahil oldu. Yani Humanpiano’nun tuşları farklı kişilerin parmaklarından oluşturuldu. Aynı zamanda ayrımcılık ve ırkçılık mağduru olan o kişilerin sesleri de Humanpiano’da temsil edildi. Humanpiano’nun her bir tuşuna basıldığında duyulan her bir notayı biri seslendirdi.

Sonuç: Şimdi bu müzik enstrümanını kullanan herkes ayrımcılık ve ırkçılık kurbanı olan bu kişilerin seslerini duyuyor, yaşadıklarını öğreniyor, onlara destek veriyor, onların sesleriyle oluşturdukları armonileri sosyal ağlarda paylaşıyorlar. Ve aslında Humanpiano’yu kullanan herkes, dünyadaki tüm insanların din, dil, ırk, sınıf vb. hiçbir ayrım olmadan uyum içinde yaşayabileceğini bizzat görüyor ve gösteriyor.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.humanpiano.org