MENÜ

HAYDİ MAÇA GEL

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Fiat Ajans(lar) : KoçZer People Initiative

Pazarlama hedefi: FIAT, Engelsiz Hareket çatısı altında hareket kabiliyeti kısıtlı sürücülerin ve yolcuların başkalarına bağımlı kalmadan seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla bir çalışma başlattı. FIAT olarak bu harekette sadece ürün bazlı çalışmalarla değil, engellilik durumları hakkında toplum bilinci ve duyarlılık oluşturmaya da destek olmak ana hedefler arasında yer alıyordu.

Kampanyanın amacı: İzlenme ve toplumda WOM yaratma

Hedef kitle: Öncelikli hedef kitle engelli bireyler iken hareketin amacı toplumda bilinç yaratmak olduğu için iletişim herkesi hedefledi

Yaratıcı strateji: Bünyesinde bulunan TOFAŞ’ın basketbol liginde yer alan takımı Tofaşspor’un basketbol salonu öncelikle engellilerin ulaşımına uygun olarak inşa edilmişti. Fakat stada ulaşan engelli vatandaşların pota arkasından güvenilir olmayan alanlarda ve refakatçilerinden ayrı maç seyrettiklerini keşfettikten sonra Engelsiz Tribün’ü inşa edilmesine karar verildi ve 4 Aralık Pazar günü oynanan Tofaş-Fenerbahçe maçında Türkiye basketbol sahalarının ‘ilk’ engelsiz tribünü Tofaş Spor Salonu’nda hayata geçti. Salonu dolduran 6 bin 800 izleyicinin alkışları eşliğinde tribünün ilk engelli konukları, maç öncesinde, iki takımın sporcuları ile birlikte sahaya çıkarak Haydi Maça Gel hareketini başlattılar

Uygulama: Videonun doğru hedef kitleye yayılımı için iki farklı hedefleme yaptık. Birincisi özellikle engelli ve çevrelerinin hareketin sözcüsü olması ve maçlara gelmeleri için engelli sayfalarını ve hesaplarını beğenen veya bunları takip eden kişiler hedeflendi. İkincil olarak engelli vatandaşlar dışındaki kesimde maksimum erişimi sağlamak için reach&frequency yayını yapıldı. Ayrıca insanları harekete dahil etmek için paylaşımların #haydimaçagel hashtagi ile gerçekleşmesi sağlanmaya çalışıldı.

Sonuç: İletişim TV’de canlı yayınlandığı andan itibaren büyük bir WOM yarattı. Sosyal medyada, haber ve spor sitelerinde ve onların sosyal medya hesaplarında geniş yankı buldu. Maç gününden sonra hazırlanan videoyu paylaşılan bütün platformlarda toplamda 3,5 Milyona yakın izlenme elde edildi. Video 25 binin üzerinde beğeni elde ederken, 3 binin üzerinde paylaşım elde edildi. 9 farklı TV kanalında haber olmasının yanı sıra birçok gazetede haber olarak yer aldı. Harekete sadece toplumdaki bireyler değil, basketbolda mücadele eden diğer takımlar, federasyon ve basketbolun ileri gelen kuruluşları, siyaset ve ticaret dünyasının önde gelenleri ve fenomenler destek verdi. Toplamda 2,6 Milyon TL’lik medya değeri elde edildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.facebook.com/FIATTurkiye/videos/10154436448103773/